Chrudim, Kutná Hora a Uherské Hradiště bojují o titul

ČTK ČTK
17. 4. 2012 8:34
Tato tři města mají ambice stát se Historickým městem roku 2011
Ilustrační foto: Kutná Hora.
Ilustrační foto: Kutná Hora. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - O titul Historické město roku 2011 se v úterý budou ucházet Chrudim, Kutná Hora a Uherské Hradiště.

Hlavní vítěz, který bude vyhlášen ve Španělském sále Pražského hradu, dostává vedle prestižního titulu ještě milion korun.

Všechna nominovaná města už se v minulosti soutěže zúčastnila.

"Všichni tři se pravidelně zúčastňují soutěže, Uherské Hradiště bylo několikrát mezi trojicí nominovaných, Kutná Hora již jednou titul získala, bylo to za rok 1999," uvedla Květa Vitvarová, tajemnice Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS), které soutěž spolupořádá.

Vloni získalo titul jihomoravské Znojmo.

Město, které získalo titul, se podle pravidel nemůže soutěže zúčastnit v průběhu dalších pěti let.

Přihlásilo se rekordních 53 měst

Titul Historické město roku se udílí od roku 1994 za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón, který vyhlašuje ministerstvo kultury. Soutěže se může zúčastnit každá obec, která se zapojila do programu regenerace.

Pořadatelé oceňují především to, že se díky programu sdružují na opravy památek peníze státní, obecní a příspěvky samotného vlastníka památky.

Ceny se předávají u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska s ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj.

Soutěže se letos zúčastnil rekordní počet účastníků, a to 53.

"Jsme rádi, protože tato soutěž je jediným oceněním na úrovni ministerstva kultury pro ta města, která se starají o své památky," řekla náměstkyně ministryně kultury Anna Matoušková.

Suma peněz určených pro program regenerace měst se v posledních letech snižuje; zatímco v 90. letech šlo na dotace až 300 milionů korun, letos přispělo ministerstvo kultury částkou 137 milionů korun.

Snižuje se i celková suma na všechny památkové programy. Ještě v roce 2008 činila 862 milionů, loni to bylo necelých 607 milionů, v letošním schváleném rozpočtu je 504 milionů korun, uvedla Matoušková.

Zachráněné památky aneb Neuvěřitelné se stalo skutkem:

Soutěže se letos zúčastnilo 53 měst, Hradec Králové podal hned dvě nominace - s městskou zónou i památkovou rezervací. Do krajského kola postoupilo 14 subjektů, z nichž vyšli tři finalisté.

Pořadatelé ocenili, že za posledních 20 let, kdy program regenerace městských památkových rezervací a zón běží, se jádra historických měst změnila k nepoznání.

"Věnují se sdružené prostředky, nejen státní, ale i městské a potažmo i soukromé investice, které byly velmi významné v každém z hodnocených měst," ocenil předseda SHS ČMS Ivo Roubík.

Chrudim vložila podle starosty Petra Řezníčka od 90. let minulého století na obnovu svého historického jádra asi miliardu korun. "To je při rozpočtu asi 420 milionů korun významná částka. Můžu s hrdostí říct, že v památkové zóně neexistuje objekt, který by měl výrazný handicap," uvedl Řezníček.

Uherské Hradiště je na tom podle něj s financemi podobně jako Chrudim.

Kutná Hora má podle svého starosty Iva Šance asi 340 památkových objektů v centru města. "Za 12 let jsme udělali velký skok v jejich obnově, což dokazuje i zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO a 300.000 turistů, kteří město ročně navštíví," pochlubil se starosta.

 

Právě se děje

Další zprávy