Arzenál zadrženého chemika z Bělé střeží policie

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 10. 2010 16:20
Policie nechce nález skladu výbušnin a jedů blíže komentovat
Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Bělá nad Vltavou - Dům muže, který v domě v Bělé nad Vltavou skrýval nebezpečné výbušniny a jedy, stále střeží policie.

Na místo dorazil i hejtman Radko Martínek. "Vypadá to strašně. Je neuvěřitelné, kde k tomu přišel," citoval jeho prvotní dojmy Pardubický deník.

Podle policejní mluvčí Martiny Jankovské byl muž minulý týden předvolán, aby vysvětlil podezřelé nákupy chemikálií. Při výslechu uvedl, že chemikálie skladuje doma. Když policisté místo prohledali rozhodli se ho vzít do vazby.

Co přesně v jeho domě pětačtyřicetiletého muže našli, však nechtějí komentovat s tím, že bylo na případ uvaleno informační embargo.

"Policie v tuto chvíli již disponuje předběžnými rozbory některých látek z místa, avšak do chvíle, než budeme mít zpracované odborné expertizy, nebudeme látky konkretizovat," dodala mluvčí.

Našli i uran

Spekulace o tom, že se ve skladu nacházel i radioaktivní materiál nicméně Jankovská potvrdila.

"Muž je obviněn z trestných činů nedovoleného ozbrojování a nedovolené výroby a držení jaderného materiálu a zvláštního štěpného materiálu. Jedná se o chemické sloučeniny z tzv. ochuzeného uranu, tedy jaderného materiálu, který patří mezi tzv. výchozí materiály," uvedla.

O nic nejde. Jen ho bavily pokusy, hájí muže matka

Jednaosmdesátiletá matka podezřelého tvrdí, že šlo pouze o nevinnou zábavu. Syn si prý opatřoval volně dostupné látky a bavil se chemickými pokusy.

Podle přijatých opatření se ale zdá, že zřejmě nešlo jen o nevinnou zábavu. Kromě policie a hasičů na místě zasahovali pyrotechnici a pracovníci z Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdaneč.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy