Vítr poničil výběhy v olomoucké zoo, uteklo osm jelenů a daňků. Zahrada je zavřená

ČTK ČTK
11. 3. 2019 13:59
Noční vichřice poškodila v zoo na Svatém Kopečku u Olomouce některé ubikace a výběhy, ze kterých uteklo osm jelenů sika a daňků. Zatím není jasné, zda tato zvířata zůstala v areálu zoo nebo z něj unikla do volné přírody. Spadlé stromy v zahradě na několika místech blokují cesty. "Zoo je proto zatím zavřená," řekla mluvčí zoologické zahrady Karla Břečková.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Zahrada je stále ještě na několika místech neprůchodná, protože stromy leží přes cesty všemi směry. Poškozeny jsou i ploty několika výběhů a střechy na pár ubikacích. Všechna nebezpečná zvířata byla řádně zabezpečena a nedostala se ven z ubikací," uvedla Břečková.

V zoo v noci popadalo několik desítek stromů, které poškodily například výběh s makaky, jehož součástí je lávka pro návštěvníky. Silný vítr vyvrátil stromy na několika dalších místech a neodolala mu ani plechová ohrada jednoho z výběhů.

Dělníci už postupně odklízí popadané stromy a areálem zoo zní rachot motorových pil. Podle Břečkové zatím nelze odhadnout, kdy bude zoologická zahrada znovu otevřena.

Vichřice poničila zoo v době, kdy pracovníci začali s jarním úklidem a zahájili přípravu na velikonoční svátky, které z pohledu návštěvnosti patří mezi nejsilnější období v roce. "Areál zasáhla s větší silou než předloňská říjnová," dodala Břečková.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy