Do Přerova míří radikálové, Romové chystají protiakci

ČTK ČTK
13. 6. 2011 21:36
V den pochodu pravicových extremistů chtějí Romové uspořádat vlastní mítink
Radikálové mají opět spadeno na přerovské Romy.
Radikálové mají opět spadeno na přerovské Romy. | Foto: Petr Sznapka

Přerov - Přerovští Romové se chystají v den pochodu pravicových extremistů na konci června vyjádřit své názory na vlastním mítinku. Dohodli se na tom na pondělním setkání se zástupci neziskových organizací.

Kvůli příjezdu radikálů vzniknou v Přerově i nové webové stránky, na kterých Romové najdou veškeré potřebné informace.

Zdejších Romů se v pondělí sešlo kolem třech desítek. Z chystaného shromáždění mezi nimi panovaly určité obavy. Mnohé neuspokojil ani slib policistů ohledně jejich ochrany. Akci v sobotu 25. června pořádá Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Před dvěma lety tam demonstrace pravicových extremistů přerostla v pouliční bitku.

Kdy bude další pochod? To bude každý měsíc?

"Nabídli jsme Romům alternativu, aby tento den nemuseli být zavřeni doma a emoce mohli ventilovat bezpečným způsobem. Shromáždí se tak na jednom místě, které nekoliduje s trasou pochodu, a mohou zde vyjádřit svůj názor. Myslím, že jsme schopni vytvořit pásmo, které neumožní, aby se tam ty emoce převrhly. Je to i bezpečnostní výhoda," uvedl dnes Martin Navrátil z Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách.

Zhruba tři desítky Romů, kteří se pondělního setkání zúčastnili, návrh jednohlasně odsouhlasily. "Oni budou pochodovat, my se budeme bavit," shrnul to jeden z nich. Přesto někteří neskrývali rozčarování.

Policisté věří, že se jim tentokrát obě skupiny podaří od sebe izolovat.
Policisté věří, že se jim tentokrát obě skupiny podaří od sebe izolovat. | Foto: Petr Sznapka

"Jak mám vysvětlil devítiletým děckám, že nemůžou jít ven?" zlobil se jeden z místních Romů. "Kdo nám řekne, kdy bude další pochod, zda to tady bude každý měsíc," připojil se jeho soused.

Policisté se na setkání zavázali, že během příštího týdne třikrát zavítají do přerovských romských lokalit. "V jednotlivých místech vyložíme lidem i právní stránku pochodu. Informovat budeme i o optimálním způsobu chování. Není dobré stavět se jakkoliv na odpor, to je věcí policie," uvedla Michaela Sedláčková z přerovské policie.

Kocáb: Nenechte se vyprovokovat

Zdejší Romy přijel v pondělí do Přerova podpořit i bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. "Důležité je nenechat se vyprovokovat. Oni chtějí především provokovat. Boj si nemůžeme dovolit, pokud se udržíte, může to dopadnout dobře," řekl Romům Kocáb.

Kvůli přerovskému pochodu se na internetu od příštího týdne rozjede nový web, kde budou moci lidé získat veškeré informace. Stránka bude mít adresu www.gipsy-kappa.cz. "Provoz jsme chtěli rozjet příští rok, ale kvůli pochodu to bude už nyní. Budou tam veškeré informace od města i od policie, poradenství, kontakty na sociální pracovníky i psychologa," řekla ředitelka organizace Kappa Help Ivana Smětalová.

Podívejte se, jak to v Přerově vypadalo před dvěma lety

Pravicoví radikálové mají v plánu projít v průvodu přímo tamní romskou čtvrtí. Policie do akce nasadí těžkooděnce, jízdní policii a dění budou sledovat také policejní vrtulníky.

Město na svých stránkách vyzvalo obyvatele, aby se nezdržovali na trase pochodu, ani v místech, kde budou bezpečnostní opatření. Město také vyzývá obyvatele, aby nevpouštěli do svých domů neznámé osoby a neparkovali auta na trase pochodu. Živnostníci by si měli také zabezpečit své obchody.

Dva roky staré vzpomínky

Před dvěma lety v dubnu se přerovské ulice po příjezdu extremistů proměnily v bitevní pole, své účty s menšinou si tam vyřizovalo na 700 pravicových radikálů. V oblasti autobusového nádraží vzduchem létaly kusy laviček, dlažební kostky, dýmovnice a rozbušky. V poutech tehdy skončilo 31 lidí, dvěma mladíkům bylo sděleno obvinění z výtržnictví a poškozování cizí věci.

Několik demonstrantů, pravicových extremistů i antifašistů, při zásahu utrpělo zranění, nejvážnější pak jednadvacetiletý muž, kterému dělobuch zřejmě utrhl prst. Ošetřeno ale muselo být i šest policistů a tři strážníci.

Akci pod názvem Pochod proti rasismu ohlásil tehdejší předseda Dělnické strany (DS, předchůdkyně DSSS) na Olomoucku Jiří Švehlík. Podle něho se však DS později od akce distancovala a organizovali ji Autonomní nacionalisté s neonacisty z Národního odporu.

 

Právě se děje

Další zprávy