Březina nepůjde do voleb ani jako olomoucký lídr TOP 09

ČTK ČTK
14. 2. 2012 8:17
Strana s ním o této možnosti jednala, ale europoslanec má jasno
Jan Březina nedávno vystoupil z KDU-ČSL.
Jan Březina nedávno vystoupil z KDU-ČSL. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Europoslanec Jan Březina, který nedávno vystoupil z KDU-ČSL, nebude kandidovat v krajských volbách v Olomouckém kraji jako lídr kandidátky TOP 09.

Strana s ním sice o této možnosti jednala, Březina ale v rozhovoru uvedl, že se voleb nezúčastní. Oficiální kandidátku pro letošní volby zatím zveřejnili jen lidovci. Ostatní strany tak chtějí učinit až na jaře.

Poslankyně TOP 09 za Olomoucký kraj Jitka Chalánková potvrdila, že jednání s Březinou vedou. "Rozhodovat se bude na krajském výboru, který se sejde ve čtvrtek," uvedla Chalánková.

Březina už má ale podle všeho jasno. "TOP 09 je mi sympatická a sdílím s ní řadu priorit. Viděl bych to ale tak, že se krajských voleb nezúčastním. Řekl jsem si, že po jistou dobu nebudu členem žádné politické strany a nebudu kandidovat ani jako nestraník," uvedl europoslanec.

Lidovci už zveřejnili kandidátku

Březina byl v roce 2000 jako lídr olomoucké kandidátky tehdejší čtyřkoalice zvolen prvním hejtmanem kraje, kterým byl až do zvolení do EP v roce 2004.

Kandidátní listinu pro krajské volby už zveřejnili lidovci, povede ji místopředseda strany Marina Jurečka. Na prvních šest míst se nedostal například současný hejtmanův náměstek Pavel Horák.

Na podobu krajské kandidátky ODS bude mít rozhodující vliv místní sněm v Olomouci počátkem března, poté bude rozhodovat oblastní sněm.

Už nyní se jako o možném lídrovi hovoří o předsedkyni občanského sdružení Muzeum olomoucké pevnosti Markétě Záleské, která několik let pracovala i v poslanecké kanceláři Ivana Langera.

"Tyto úvahy jsou zatím předčasné. Mezi možnými kandidáty je i náměstek hejtmana Ivan Kosatík. Podporu v regionu má, bude záležet na něm, zda se bude chtít této role ujmout. Zaznívá například i jméno Martina Majora, náměstka olomouckého primátora," řekl předseda regionálního sdružení Robert Knobloch.

Konečné rozhodnutí padne v březnu

Místní organizace ČSSD zatím na místo hejtmana navrhly tři kandidáty - krajského předsedu Jaroslava Vomáčku, poslance a šternberského místostarostu Jiřího Zemánka a člena krajského výboru Jiřího Rozbořila.

Konečné rozhodnutí padne na krajské nominační konferenci v březnu. Hejtman Martin Tesařík, který je současně senátorem, na funkci kandidovat nehodlá.

V minulých krajských volbách zvítězila v Olomouckém kraji ČSSD. Od voličů dostala bezmála 40 procent procent hlasů, což jí vyneslo 27 mandátů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Druhá ODS má 13 zastupitelů, třetí komunisté získali deset mandátů. Pět křesel dostala KDU-ČSL. V opozici zůstali jen komunisté.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy