reklama
 
 

Hnutí PRO kraj budou ve volbách podporovat zelení

6. 2. 2012
Strana zelených má v řadě měst na severozápadě Čech silnou pozici

Ústí nad Labem - Strana zelených bude do voleb v Ústeckém kraji podporovat hnutí PRO kraj, které se ostře vymezuje proti současné krajské velké koalici ČSSD a ODS.

Zelení se pohybovali v minulých volbách těsně pod pětiprocentní hranicí a v řadě měst na severozápadě Čech mají silnou pozici. Na společnou kandidátku zřejmě zelení vyšlou zoologa Přemysla Rabase, lékaře Petra Klepiše nebo nestraníka, evangelického faráře Zdeňka Bártu. Informovali o tom krajští představitelé SZ.

Hnutí PRO kraj se na scéně objevilo v lednu, základ mu položila dvě sdružení z komunální scény na Děčínsku. Volba pro město dostala v Děčíně v komunálních volbách skoro 20 procent hlasů, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst (HHRHM) získalo ve Varnsdorfu dokonce starostovské křeslo.

"Skupina naštvaných lidí"

Kromě toho se k němu připojily některé osobnosti, mimo jiné bývalý senátor Josef Zoser nebo divadelník Jaroslav Achab Haidler.

Ke spojení údajně vedla frustrace ze stavu politiky v kraji, kterému vládne ČSSD s podporou ODS. "To, co se děje, je tak alarmující, že raději spojíme síly, i když bychom sami zřejmě překročili pětiprocentní hranici," řekl Rabas.

Klepiš zase definuje hnutí jako "skupinu naštvaných lidí". Krajská kandidátka ještě nemá definitivní podobu a je stále otevřená dalším osobnostem. Připojení nějakého výrazného politického subjektu ale zástupci hnutí už nepředpokládají, spíš jen dílčích osobností.

Zeleným vadí skandály kolem veřejných zakázek

Rabas už má s podobným a skoro stejně nazvaným projektem zkušenosti z posledních komunálních voleb - jím vedený PRO Chomutov získal skoro stejně hlasů jako vítězná ČSSD, velká koalice dvou stran jej ale nakonec vymanévrovala do opozice.

"Ale jen díky tomu, že nakoupila zastupitele od dalších, menších subjektů. Mám pocit, že v tomhle dopadnou i krajské volby podobně, současná koalice nesloží většinu a bude zkoušet to samé," uvedl Rabas. Zároveň se obává, že do výsledku voleb zasáhne i kupčení s hlasy.

Zeleným nejvíce vadí skandály kolem zadávání veřejných zakázek i to, že krajské vedení je podle nich velmi vstřícné vůči prolomení limitů těžby uhlí a firmám, které na těžkém průmyslu vydělávají. "Jak jednáme s lidmi po kraji, tak s tímhle názorem se ztotožňuje prakticky každý, kdo má rozum," dodal Klepiš.

autor: ČTK | 6. 2. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama