Ves má 300 občanů, teď má přibýt 200 sociálně slabých

ČTK ČTK
2. 12. 2011 19:42
Kružberk na Opavsku platil za poklidnou rekreační oblast. Široké okolí se bouří peticí
Kružberk na Opavsku platil za poklidnou rekreační oblast. Starostka se obává, že sestěhování sociálně slabých by znamenalo likvidaci obce.
Kružberk na Opavsku platil za poklidnou rekreační oblast. Starostka se obává, že sestěhování sociálně slabých by znamenalo likvidaci obce. | Foto: Obec Kružberk

Opava - Petici proti sestěhování sociálně slabých do opuštěného rekreačního zařízení v Kružberku na Opavsku podepsalo více než 1600 lidí.

Příští týden budou petiční archy odeslány vládě, Poslanecké sněmovně, Senátu a do Evropského parlamentu. Novinářům to v pátek oznámil Jiří Focht z občanského sdružení Za rozvoj Kružberka, který petici organizuje.

Záměr přestavět bývalý rekreační areál na ubytovnu pro 200 sociálně slabých potvrdil sdružení i vedení obce místní podnikatel Tomáš Skuplík, který je spolumajitelem chátrajícího objektu. To se nelíbí starousedlíkům ani členům sdružení, kteří přišli s petiční akcí.

"Odhaduji, že pod peticí bude asi 1600 podpisů. Z 300 obyvatel Kružberku ji podepsali téměř všichni. I v okolních obcích je podpora skoro stoprocentní," řekl Focht s tím, že přesný počet bude mít v pondělí, kdy se mu sejdou všechny petiční archy.

Starostka: Byla by to likvidace obce

Záměr se nelíbí ani starostce Kružberka Anně Hruškové. O možném vzniku ubytovny pro sociálně slabé se v obci mluví už několik měsíců, ale jen v náznacích. Vedení obce už majitel záměr představil.

"Trvalo téměř osm měsíců, než se nám podařilo s majitelem spojit. Přišel k nám a uvedl, že hodlá budovu pronajmout další firmě, která mu zaplatí nájem 80 000 měsíčně a bude ubytovnu provozovat," řekla už dříve starostka.

Podle ní by to znamenalo likvidaci obce, jež si zakládá na svém rekreačním charakteru. "Nedovedu si představit, jak by tady dalších 200 lidí žilo. To by byl konec obce," řekla. Kružberk není na přistěhování tolika lidí připravený. "U nás a ani v okolí nejsou volná pracovní místa. Nemáme školu a ani školku. Děti by musely dojíždět. Lékař k nám zajíždí jen občas," uvedla.

I proto se rozhodla podpořit petiční iniciativu sdružení Za rozvoj Kružberka. Archy předala starostům v okolí a i oni ze solidarity podpisy sbírali. "Tady u nás na Vítkovsku se podobné případy už staly a ghetta vznikala v menším měřítku. Tentokrát si ale podle nás majitelé vzali příliš velké sousto," řekl Focht.

 

Právě se děje

Další zprávy