Aby tu nebyla ubytovna, vysvětluje Blansko koupi hotelu

ČTK ČTK
28. 9. 2011 7:48
Se zchátralým hotelem Dukla nechtělo město nic dělat, šluknovské nepokoje ho však mobilizovaly
Blanenská radnice chtěla zchátralý hotel za každou cenu získat. Byla ochotna přihazovat až do výše 100 milionů korun.
Blanenská radnice chtěla zchátralý hotel za každou cenu získat. Byla ochotna přihazovat až do výše 100 milionů korun. | Foto: cyklostezky.cz

Blansko - Blansko v úterý získalo za 30,5 milionu korun v dražbě značně zanedbaný hotel Dukla, který dlouhá léta hyzdí centrum města.

Město se obávalo se, že někdo jiný by z hotelu mohl udělat ubytovnu pro nepřizpůsobivé, a město by tak mohly čekat problémy podobné těm, které nyní zažívá Šluknovsko.

Vyvolávat se začalo na 15,6 milionu. O hotel se v půlhodinové dražbě utkali čtyři zájemci. Město jej chtělo získat za každou cenu.

"Dnes ráno, krátce před dražbou jsme se na radě města shodli, že budeme přihazovat až do výše jednoho sta milionů korun. Tuto částku jsme samozřejmě tajili," řekl blanenský místostarosta Jiří Crha (ODS). Doufal, že radnice hotel získá za částku kolem 25 milionů korun, i s cenou o něco vyšší je ale spokojen.

Původní majitel budovy, firma Galaxie, je v úpadku. Proto šel tento objekt z osmdesátých let, do něhož se léta neinvestovalo, do dražby. Kdysi přitom byla Dukla nejlepším hotelem ve městě. Hojně ji využívali turisté ze západní Evropy při svých pobytech v Moravském krasu. Nyní zbyl z hotelu zastaralý komplex s levným ubytováním. Místo restaurace jsou prodejny s levným textilem.

Hotel Dukla: Lepší demolice, než ubytovna

Když se objevila před čtvrt rokem informace, že Dukla půjde do dražby, blanenský starosta Lubomír Toufar (ČSSD) řekl, že objekt je sice značně problémový, město ale nemá na to, aby jej mohlo koupit a nějak využít.

Vše se ale změnilo po událostech ve Šluknovském výběžku. Blanenská radnice byla doslova zaplavena dotazy lidí, kteří žádali, aby město hotel koupilo a nenechalo jej cizím investorům, protože by z něj mohli udělat ubytovnu.

Koupě hotelu může změnit podobu blanenského centra. Ve městě již léta sílí hlasy, podle nichž Dukla hyzdí město a měla by se strhnout. Na jejím místě by pak mohl vzniknout moderní polyfunkční objekt.

"Podstatné je, že je Dukla již naše. V budoucnu by se měla vypsat architektonická soutěž, z níž vzejdou projekty na využití této budovy, nebo prostoru, na němž stojí," uvedl Crha. I on je pro, aby nechala radnice v budoucnu Hotel Duklu strhnout. Město nebude mít zájem do budovy investovat. Pro projekt bude hledat investora.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy