Soudce musel odročit líčení, neměl na čem pustit důkazy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 3. 2011 14:42
Případ ukázal na špatnou vybavenost českých soudů

Frýdek-Místek - Dvojice obviněných policistů z Frýdku-Místku si bude muset počkat na rozsudek ještě o něco déle.

Soudce případ odročil z technických důvodů. Neměl totiž k dispozici počítač, na kterém by mohl přehrát videozáznam i se zvukovou stopou. "Hlavní líčení bude pokračovat 18. dubna," řekl soudce.

Policisté Pavel Barták a Rudolf Matuszek před soudem stanuli proto, že údajně nechali bez postihu přestupek úředníka frýdecko-místeckého magistrátu a bývalého policisty Ivo Juřici. Ten loni v dubnu vjel do jednosměrky. Navíc je možné, že nebyl střízlivý.

Potřebný počítač se používal jinde

Při přestupku jej přistihli strážníci, kterým opakovaně odmítl dechovou zkoušku. Když na místo náhodou dorazila hlídka státní policie, řidič se pokusil z místa uprchnout. V autě přitom nechal malého syna.

Řešení přestupku zachytila kamera městské policie. Obhájce Bartáka po výslechu svědků požádal o přehrání videozáznamu. Soudce ale zjistil, že nehraje zvuk a technik soudu to nebyl schopen zajistit. "Počítač, který by toho byl schopen, se v té době používal u jiného hlavního líčení," uvedl státní zástupce Alois Dlouhý. Obžalovaní a jejich právní zástupci průtahy komentovat nechtěli.

Událost za státní policii na místě řešil Barták. Jemu později telefonoval nadřízený Matuszek. "Řekl mu, že přistižený řidič je jeho bratranec, ať to nějak vyřeší," uvedl Dlouhý. Bartákovi údajně dokonce navrhl, aby se dechové zkoušce místo řidiče podrobil někdo jiný.

"To ale policista odmítl a muži uložil pouze pokutu za vjetí do jednosměrky. Fakt, že řidič mohl být opilý a odmítl dechovou zkoušku, tak zůstal nepotrestán," řekl žalobce.

Obžalovaný Pavel Barták vše přiznal a u soudu tvrdil, že jednal na nátlak svého nadřízeného. Matuszka vše naopak popřel a hájil se tím, že vyřešení situace ve prospěch svého známého nijak neovlivňoval.

Průtahy z technických důvodů nejsou v České republice ničím neobvyklým. Soudy běžně pracují s pět let starými počítači a pomalým internetem. Plán elektronické justice, se kterým přišlo ministerstvo spravedlnosti, brzdí nedostatek peněz na kvalitnější vybavení.

 

Právě se děje

Další zprávy