Ostrava - Voda v ostravském ghettu Přednádraží, kde stále žije více než stovka lidí, poteče nejdříve v pondělí.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) pořád čeká na výsledek znaleckého posudku technického stavu rozvodů vody.
Obdržet by ho mohla v pátek, uvedla mluvčí firmy Martina Gavendová. Lidé v lokalitě mají vodu ještě na čtvrteční den, další zásoby musejí sehnat.
Vodu v Přednádraží odpojily vodárny kvůli dluhům před více než třemi týdny. Majitel však část dluhu uhradil a usiluje o spuštění vody v domě číslo 8, který je samostatným odběrným místem a dluh zde byl zaplacen.
Vodárny ale stále neznají výsledek analýzy kvality vody, bez něhož rovněž vodu nechtějí pustit. Mohly by ho ale mít k dispozici do konce pracovního týdne.
Pokud analýza i posudek budou v pořádku, zapojí se podle Gavendové voda i přesto nejdříve v pondělí. Vodárny nevědí, kdy přesně posudek dostanou a o výsledcích musejí vyrozumět také majitele objektu, i když to jsou podle mluvčí schopni udělat i telefonicky.
Majitel objektů Oldřich Roztočil ve čtvrtek řekl, že odpoledne firma napojí v domě číslo 8 vodu na speciálně vyvedený kohout. "Vodárny údajně čekají na posudek soudního znalce. Nevím, do jaké míry se tahle záležitost provádět musí nebo nemusí, ale vnímám to jako další prodloužení toho, aby voda nemusela téct," uvedl Roztočil s tím, že nové trubky by napojil na vyústění vody do domu a vnitřní rozvody domu by mohly zůstat odpojeny.
Podle Gavendové by však i toto napojení vedlo částečně domem, a je proto nutné počkat na vyjádření znalce. Dospělí i děti jsou bez tekoucí vody už déle než tři týdny. Vodu přiváží cisterna a sponzorují ji dárci. Jedna cisterna stojí zhruba 1360 korun. Má obsah osm metrů krychlových, ale ne vždy lidé vypotřebují všechnu vodu za den. O víkendech je dražší.
Vyhánění rodin z Přednádraží
Podle aktivisty Kumara Vishwanathana mají lidé vodu na čtvrtek, další musejí někde sehnat. "Dnešním dnem končíme. My jsme všichni počítali s tím, že dneska bude voda, jestli budou další průtahy, musíme dále shánět prostředky," uvedl ve čtvrtek Vishwanathan.
Dodal, že ho mrzí, že přestože jsou lidé v bezvýchodné situaci, samospráva se nějak nesnaží jim pomoci.
"Špatně se žije bez vody. Lidi potřebují vodu na vaření, na koupání, na praní a bez vody nejde žít. Mám čtyři děti, když donesu vodu, okoupu je všechny. Nejhorší je ta nejistota, že lidé neví, na čem jsou a co bude dál," řekla Helena Macková.
Obyvatelé ve čtvrtek uspořádali v lokalitě veřejné setkání. Pozvali i starostu obvodu a obvodní radní, po nichž chtěli další informace o osudu lokality a jejího okolí.
Ti však už dříve avizovali, že se jednání nezúčastní. Svou neúčast zdůvodnili faktem, že městský obvod není vlastníkem domů ani pozemků, mimo pozemek na místě zbořeného domu, a tudíž nemá žádný záměr s jejich využitím.
Lidé tak spíše diskutovali vzájemně. Přesto byla místy diskuse plná emocí a hněvu, který směřoval především k představitelům města, kteří jsou podle nich odpovědni za stav, v jakém se lokalita nachází.