Rodiny v ghettu zůstávají. Úřady na vystěhování trvají

ČTK Sandra Štefaniková ČTK, Sandra Štefaniková
6. 8. 2012 16:39
Přes sto lidí ignoruje rozhodnutí úřadu. V Přednádraží zůstávají a pustili se do oprav
Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Několik hodin zástupci stavebního úřadu v pondělí kontrolovali, zda obyvatelé vyklidili ghetto v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze.

V pátek jim nařídili, že se mají vystěhovat do sobotní půlnoci. V ghettu zůstává přes sto lidí, pustili se do menších oprav a chtějí úředníky přesvědčit, aby své rozhodnutí změnili.

"Pracovníci stavebního úřadu domy v ghettu kontrolovali celý den. Několik bytů je podle nich v dezolátním stavu. Stále tak platí rozhodnutí, že se lidé musí vystěhovat. V tuto chvíli v domech zůstávají na vlastní nebezpečí a na zodpovědnost majitele těchto domů," sdělila mluvčí radnice Jana Pondělíčková.

S konkrétními informacemi o závěru kontroly by stavební úřad měl přijít v úterý.

Podle Poledníčkové měl vyklizení a zabezpečení domů proti vniknutí zajistit majitel. Nesdělila, jakým způsobem by probíhalo vystěhování v případě, že by zbytek obyvatel ghetta i nadále ignoroval rozhodnutí úřadů. Nepotvrdila, že by mohlo dojít k exekuci za účasti policie.

"V domech nadále zůstává 140 lidí. Pustili se do oprav balkonů a sklepů, kvůli jejichž špatnému stavu stavební úřad vystěhování nařídil," upřesnil situaci Kumar Vishwanathan ze sdružení Vzájemné soužití.

"Doufám, že nakonec nejdeme řešení, které bude přijatelné pro obě strany," dodal Kumar.

Také podnikatel Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží budovy patří, se dnes chce proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolat.

Roztočil domy koupil asi před dvěma lety. Tvrdí, že je chtěl postupně opravit, ale nemohl to udělat kvůli nefunkční kanalizaci. Komu kanalizace patří, zatím není vyjasněné. Dvě z rodin žijících v ghettu mají podle Roztočila platné nájemní smlouvy, ostatním nájemníkům už smlouvy na dobu určitou skončily.

Podle radního Moravské Ostravy a Přívozu Lukáše Semeráka majitel domů neplnil své povinnosti.

"Nereagoval na zhoršující se technický stav nemovitostí a podnikání se zkomplikovalo v momentě, kdy se domy ocitly v tak žalostném stavu, že jeho uživatelům již dále nemohl být vyplácen státní příspěvek na bydlení," uvedl Semerák.

Dodal, že očekává, že Roztočil splní povinnost uloženou stavebním úřadem a zajistí vyklizení svých nemovitostí. 

Situace v ghettu se vyhrotila před týdnem, kdy tam vodárny kvůli nezaplacené faktuře odpojily vodu.

Roztočil uvedl, že jemu zase dluží nájemníci. Podle něj se situace s placením i se stavem domů výrazně zhoršila v posledních několika měsících, kdy úředníci lidem říkali, že se to tam stejně bude všechno bourat.

 

Právě se děje

Další zprávy