Ostravské ghetto se dočkalo. V jednom z domů teče voda

ČTK ČTK
24. 8. 2012 13:12
V lokalitě Přednádraží i přes nesouhlas úřadů stále zůstává více než stovka lidí
Voda netekla více než tři týdny.
Voda netekla více než tři týdny. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Obyvatelé ostravského ghetta Přednádraží mají po více než třech týdnech opět tekoucí vodu.

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) už dopoledne obdržela znalecký posudek technického stavu rozvodů vody, bez něhož vodu nechtěla pustit.

Posudek byl v pořádku a pracovníci společnosti vodu stihli znovu zapojit ještě v pátek, původně se předpokládalo, že poteče až v pondělí, informovali majitel nemovitostí Oldřich Roztočil i mluvčí OVAK Martina Gavendová.

V lokalitě i přes nesouhlas úřadů stále zůstává více než stovka lidí, včetně dětí. Obývají ji především Romové. Vodu v Přednádraží odpojily vodárny kvůli dluhům. Majitel dluh za dům číslo 8, který je samostatným odběrným místem, uhradil.

Zatím funguje jeden kohoutek

Vodárny však čekaly na výsledek znaleckého posudku i laboratorní rozbory vody. Gavendová v pátek řekla, že byly splněny všechny podmínky pro obnovení dodávky pitné vody.

Vodu si zatím lidé budou nabírat pouze z jednoho kohoutu. Příští týden chce majitel opravit rozvody vody v domě. Olověné části trubek, které by nemusely zvládnout tlakovou zkoušku, chce vyměnit za plastové. V příštím týdnu by tak zřejmě mohla být voda rozvedena po celém domě.

"Kohout bude zatím fungovat podobně jako na benzince. Je tam vodoměr a lidé budou muset zapsat, kolik si odebrali vody. Příslušný odběr mi pak zaplatí," vysvětlil Roztočil.

Majitel objektů má z nařízení stavebního úřadu nejpozději do soboty zdemolovat nejvíce poničený dům číslo 19. Podle posudku je dům v havarijním stavu a hrozí samovolným zřícením. Roztočil si však nechal vypracovat oponentní posudek, z něhož plyne, že dům lze za určitých okolností zachránit. Bourat ho zatím nehodlá.

Roztočil se chce proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolat. Musí tak učinit nejpozději do pondělí. S právníky ještě řeší detaily odvolání.

Prohlédněte si, jak to vypadá v Přednádraží:

Mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková už dříve uvedla, že pokud se majitel odvolá, bude spis předán nadřízenému orgánu, tedy stavebně správnímu odboru magistrátu.

"V takovém případě stavební úřad nebude prozatím podnikat kroky k výkonu rozhodnutí a vyčká na výsledek odvolacího řízení," uvedla s tím, že však obvod bude trvat na zabezpečení objektu.

Společnost Nemopas, která se zabývá inspekcí nemovitostí a oponentní odborný posudek pro majitele zpracovávala, vyčíslila náklady na demolici a stavbu nového objektu i náklady na jeho záchranu. První varianta vychází na 26 milionů korun, druhá na 28 milionů korun.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy