Ostravské ghetto se dočkalo. V jednom z domů teče voda

ČTK ČTK
24. 8. 2012 13:12
V lokalitě Přednádraží i přes nesouhlas úřadů stále zůstává více než stovka lidí
Voda netekla více než tři týdny.
Voda netekla více než tři týdny. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Obyvatelé ostravského ghetta Přednádraží mají po více než třech týdnech opět tekoucí vodu.

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) už dopoledne obdržela znalecký posudek technického stavu rozvodů vody, bez něhož vodu nechtěla pustit.

Posudek byl v pořádku a pracovníci společnosti vodu stihli znovu zapojit ještě v pátek, původně se předpokládalo, že poteče až v pondělí, informovali majitel nemovitostí Oldřich Roztočil i mluvčí OVAK Martina Gavendová.

V lokalitě i přes nesouhlas úřadů stále zůstává více než stovka lidí, včetně dětí. Obývají ji především Romové. Vodu v Přednádraží odpojily vodárny kvůli dluhům. Majitel dluh za dům číslo 8, který je samostatným odběrným místem, uhradil.

Zatím funguje jeden kohoutek

Vodárny však čekaly na výsledek znaleckého posudku i laboratorní rozbory vody. Gavendová v pátek řekla, že byly splněny všechny podmínky pro obnovení dodávky pitné vody.

Vodu si zatím lidé budou nabírat pouze z jednoho kohoutu. Příští týden chce majitel opravit rozvody vody v domě. Olověné části trubek, které by nemusely zvládnout tlakovou zkoušku, chce vyměnit za plastové. V příštím týdnu by tak zřejmě mohla být voda rozvedena po celém domě.

"Kohout bude zatím fungovat podobně jako na benzince. Je tam vodoměr a lidé budou muset zapsat, kolik si odebrali vody. Příslušný odběr mi pak zaplatí," vysvětlil Roztočil.

Majitel objektů má z nařízení stavebního úřadu nejpozději do soboty zdemolovat nejvíce poničený dům číslo 19. Podle posudku je dům v havarijním stavu a hrozí samovolným zřícením. Roztočil si však nechal vypracovat oponentní posudek, z něhož plyne, že dům lze za určitých okolností zachránit. Bourat ho zatím nehodlá.

Roztočil se chce proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolat. Musí tak učinit nejpozději do pondělí. S právníky ještě řeší detaily odvolání.

Prohlédněte si, jak to vypadá v Přednádraží:

Mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková už dříve uvedla, že pokud se majitel odvolá, bude spis předán nadřízenému orgánu, tedy stavebně správnímu odboru magistrátu.

"V takovém případě stavební úřad nebude prozatím podnikat kroky k výkonu rozhodnutí a vyčká na výsledek odvolacího řízení," uvedla s tím, že však obvod bude trvat na zabezpečení objektu.

Společnost Nemopas, která se zabývá inspekcí nemovitostí a oponentní odborný posudek pro majitele zpracovávala, vyčíslila náklady na demolici a stavbu nového objektu i náklady na jeho záchranu. První varianta vychází na 26 milionů korun, druhá na 28 milionů korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy