Ostravské ghetto se dočkalo. V jednom z domů teče voda

ČTK ČTK
24. 8. 2012 13:12
V lokalitě Přednádraží i přes nesouhlas úřadů stále zůstává více než stovka lidí
Voda netekla více než tři týdny.
Voda netekla více než tři týdny. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Obyvatelé ostravského ghetta Přednádraží mají po více než třech týdnech opět tekoucí vodu.

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) už dopoledne obdržela znalecký posudek technického stavu rozvodů vody, bez něhož vodu nechtěla pustit.

Posudek byl v pořádku a pracovníci společnosti vodu stihli znovu zapojit ještě v pátek, původně se předpokládalo, že poteče až v pondělí, informovali majitel nemovitostí Oldřich Roztočil i mluvčí OVAK Martina Gavendová.

V lokalitě i přes nesouhlas úřadů stále zůstává více než stovka lidí, včetně dětí. Obývají ji především Romové. Vodu v Přednádraží odpojily vodárny kvůli dluhům. Majitel dluh za dům číslo 8, který je samostatným odběrným místem, uhradil.

Zatím funguje jeden kohoutek

Vodárny však čekaly na výsledek znaleckého posudku i laboratorní rozbory vody. Gavendová v pátek řekla, že byly splněny všechny podmínky pro obnovení dodávky pitné vody.

Vodu si zatím lidé budou nabírat pouze z jednoho kohoutu. Příští týden chce majitel opravit rozvody vody v domě. Olověné části trubek, které by nemusely zvládnout tlakovou zkoušku, chce vyměnit za plastové. V příštím týdnu by tak zřejmě mohla být voda rozvedena po celém domě.

"Kohout bude zatím fungovat podobně jako na benzince. Je tam vodoměr a lidé budou muset zapsat, kolik si odebrali vody. Příslušný odběr mi pak zaplatí," vysvětlil Roztočil.

Majitel objektů má z nařízení stavebního úřadu nejpozději do soboty zdemolovat nejvíce poničený dům číslo 19. Podle posudku je dům v havarijním stavu a hrozí samovolným zřícením. Roztočil si však nechal vypracovat oponentní posudek, z něhož plyne, že dům lze za určitých okolností zachránit. Bourat ho zatím nehodlá.

Roztočil se chce proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolat. Musí tak učinit nejpozději do pondělí. S právníky ještě řeší detaily odvolání.

Prohlédněte si, jak to vypadá v Přednádraží:

Mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková už dříve uvedla, že pokud se majitel odvolá, bude spis předán nadřízenému orgánu, tedy stavebně správnímu odboru magistrátu.

"V takovém případě stavební úřad nebude prozatím podnikat kroky k výkonu rozhodnutí a vyčká na výsledek odvolacího řízení," uvedla s tím, že však obvod bude trvat na zabezpečení objektu.

Společnost Nemopas, která se zabývá inspekcí nemovitostí a oponentní odborný posudek pro majitele zpracovávala, vyčíslila náklady na demolici a stavbu nového objektu i náklady na jeho záchranu. První varianta vychází na 26 milionů korun, druhá na 28 milionů korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy