S vodou mohou v Přednádraží počítat nejdříve od pondělí

ČTK ČTK
23. 8. 2012 13:25
Ostravské vodárny stále čekají na znalecký posudek, měl by být do pátku
Lidé v ostravském Přednádraží jsou bez vody už tři týdny.
Lidé v ostravském Přednádraží jsou bez vody už tři týdny. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Voda v ostravském ghettu Přednádraží, kde stále žije více než stovka lidí, poteče nejdříve v pondělí.

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) pořád čeká na výsledek znaleckého posudku technického stavu rozvodů vody.

Obdržet by ho mohla v pátek, uvedla mluvčí firmy Martina Gavendová. Lidé v lokalitě mají vodu ještě na čtvrteční den, další zásoby musejí sehnat.

Vodu v Přednádraží odpojily vodárny kvůli dluhům před více než třemi týdny. Majitel však část dluhu uhradil a usiluje o spuštění vody v domě číslo 8, který je samostatným odběrným místem a dluh zde byl zaplacen.

Vodárny ale stále neznají výsledek analýzy kvality vody, bez něhož rovněž vodu nechtějí pustit. Mohly by ho ale mít k dispozici do konce pracovního týdne.

Pokud analýza i posudek budou v pořádku, zapojí se podle Gavendové voda i přesto nejdříve v pondělí. Vodárny nevědí, kdy přesně posudek dostanou a o výsledcích musejí vyrozumět také majitele objektu, i když to jsou podle mluvčí schopni udělat i telefonicky.

Majitel objektů Oldřich Roztočil ve čtvrtek řekl, že odpoledne firma napojí v domě číslo 8 vodu na speciálně vyvedený kohout. "Vodárny údajně čekají na posudek soudního znalce. Nevím, do jaké míry se tahle záležitost provádět musí nebo nemusí, ale vnímám to jako další prodloužení toho, aby voda nemusela téct," uvedl Roztočil s tím, že nové trubky by napojil na vyústění vody do domu a vnitřní rozvody domu by mohly zůstat odpojeny.

Podle Gavendové by však i toto napojení vedlo částečně domem, a je proto nutné počkat na vyjádření znalce. Dospělí i děti jsou bez tekoucí vody už déle než tři týdny. Vodu přiváží cisterna a sponzorují ji dárci. Jedna cisterna stojí zhruba 1360 korun. Má obsah osm metrů krychlových, ale ne vždy lidé vypotřebují všechnu vodu za den. O víkendech je dražší.

Vyhánění rodin z Přednádraží

Podle aktivisty Kumara Vishwanathana mají lidé vodu na čtvrtek, další musejí někde sehnat. "Dnešním dnem končíme. My jsme všichni počítali s tím, že dneska bude voda, jestli budou další průtahy, musíme dále shánět prostředky," uvedl ve čtvrtek Vishwanathan.

Dodal, že ho mrzí, že přestože jsou lidé v bezvýchodné situaci, samospráva se nějak nesnaží jim pomoci.

"Špatně se žije bez vody. Lidi potřebují vodu na vaření, na koupání, na praní a bez vody nejde žít. Mám čtyři děti, když donesu vodu, okoupu je všechny. Nejhorší je ta nejistota, že lidé neví, na čem jsou a co bude dál," řekla Helena Macková.

Obyvatelé ve čtvrtek uspořádali v lokalitě veřejné setkání. Pozvali i starostu obvodu a obvodní radní, po nichž chtěli další informace o osudu lokality a jejího okolí.

Ti však už dříve avizovali, že se jednání nezúčastní. Svou neúčast zdůvodnili faktem, že městský obvod není vlastníkem domů ani pozemků, mimo pozemek na místě zbořeného domu, a tudíž nemá žádný záměr s jejich využitím.

Lidé tak spíše diskutovali vzájemně. Přesto byla místy diskuse plná emocí a hněvu, který směřoval především k představitelům města, kteří jsou podle nich odpovědni za stav, v jakém se lokalita nachází.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy