Obvod má zájem o Přednádraží. Skandál, říká majitel

ČTK ČTK
3. 9. 2013 14:51
Moravská Ostrava a Přívoz chce jednat s městem o zapojení do dražby pozemků v ghettu
Přednádraží.
Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz chce jednat s vedením města Ostravy o možnosti zapojení do elektronické dražby pozemků v ostravském ghettu Přednádraží, z něhož se během uplynulého roku muselo vystěhovat přibližně 200 lidí.

Informovala o tom mluvčí radnice Jana Pondělíčková. Dražba byla nařízená kvůli dluhům společnosti majitele nemovitostí Oldřicha Roztočila - Domy Přednádraží, s.r.o. Roztočil záměr považuje za skandální.

"Rada městského obvodu oslovila primátora města Ostravy Petra Kajnara se žádostí o uskutečnění schůzky, na které by se probrala možnost účasti města na dražbě nemovitostí v lokalitě Přednádraží," uvedla Pondělíčková. Dodala, že oblast je vnímána jako lokalita sociálně vyloučená a obvodu není lhostejný její další osud po dražbě.

"V současné době nemáme žádný konkrétní záměr využití této lokality, ale nechceme, aby zde vznikly ubytovny, případně ghetto a problémy s tím spojené. Proto chceme jednat s městem o možnostech odkoupení daných nemovitostí," vysvětlila Pondělíčková.

Ještě letos v květnu přitom obvod tvrdil, že by o případnou dražbu zájem neměl. Zatím není jasné, zda by dražitelem měl být obvod, nebo město. "Na schůzce s vedením města si chceme vyjasnit i to, zda by se obvod případně město mělo vůbec dražby účastnit, ale z pohledu obvodu by bylo vhodné, aby se město či obvod dražby zúčastnily," uvedla Pondělíčková.

Majitel nemovitostí Roztočil v úterý řekl, že všechny strany vždy tvrdily, že o nemovitosti zájem nemají a nikdy mít nebudou. "Od začátku jsem upozorňoval na to, že se mi zdá postup všech dotčených úřadů naprosto nestandardní a že celou dobu sledují snahu o likvidaci lokality," uvedl Roztočil, který se domnívá, že jeho firma se v problémech ocitla právě kvůli postupu úřadů.

"Jestli teď drze uvažují o tom, že se přihlásí do dražby, tak to víceméně pokládám za skandální," doplnil Roztočil, který doufá, že se mu podaří dražbu odvrátit a znovu v lokalitě zavést sociální bydlení.

Nejméně za milion

Dražba se bude konat 30. září od 13:00. Nejnižší podání bylo stanoveno na 1,048 milionu korun. Znalec v posudku stanovil cenu nemovitostí na zhruba 1,6 milionu korun a nejnižší podání podle zákona činí dvě třetiny výsledné ceny.

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Řada z nich to odmítala a ve spolupráci s neziskovými organizacemi usilovala o záchranu lokality.

Boj ale nakonec vzdali a poslední obyvatelé se odstěhovali letos v červenci. V místě zůstaly zdevastované domy, z nichž zloději odnesli prakticky vše, co bylo možné zpeněžit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy