Obvod má zájem o Přednádraží. Skandál, říká majitel

ČTK ČTK
3. 9. 2013 14:51
Moravská Ostrava a Přívoz chce jednat s městem o zapojení do dražby pozemků v ghettu
Přednádraží.
Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz chce jednat s vedením města Ostravy o možnosti zapojení do elektronické dražby pozemků v ostravském ghettu Přednádraží, z něhož se během uplynulého roku muselo vystěhovat přibližně 200 lidí.

Informovala o tom mluvčí radnice Jana Pondělíčková. Dražba byla nařízená kvůli dluhům společnosti majitele nemovitostí Oldřicha Roztočila - Domy Přednádraží, s.r.o. Roztočil záměr považuje za skandální.

"Rada městského obvodu oslovila primátora města Ostravy Petra Kajnara se žádostí o uskutečnění schůzky, na které by se probrala možnost účasti města na dražbě nemovitostí v lokalitě Přednádraží," uvedla Pondělíčková. Dodala, že oblast je vnímána jako lokalita sociálně vyloučená a obvodu není lhostejný její další osud po dražbě.

"V současné době nemáme žádný konkrétní záměr využití této lokality, ale nechceme, aby zde vznikly ubytovny, případně ghetto a problémy s tím spojené. Proto chceme jednat s městem o možnostech odkoupení daných nemovitostí," vysvětlila Pondělíčková.

Ještě letos v květnu přitom obvod tvrdil, že by o případnou dražbu zájem neměl. Zatím není jasné, zda by dražitelem měl být obvod, nebo město. "Na schůzce s vedením města si chceme vyjasnit i to, zda by se obvod případně město mělo vůbec dražby účastnit, ale z pohledu obvodu by bylo vhodné, aby se město či obvod dražby zúčastnily," uvedla Pondělíčková.

Majitel nemovitostí Roztočil v úterý řekl, že všechny strany vždy tvrdily, že o nemovitosti zájem nemají a nikdy mít nebudou. "Od začátku jsem upozorňoval na to, že se mi zdá postup všech dotčených úřadů naprosto nestandardní a že celou dobu sledují snahu o likvidaci lokality," uvedl Roztočil, který se domnívá, že jeho firma se v problémech ocitla právě kvůli postupu úřadů.

"Jestli teď drze uvažují o tom, že se přihlásí do dražby, tak to víceméně pokládám za skandální," doplnil Roztočil, který doufá, že se mu podaří dražbu odvrátit a znovu v lokalitě zavést sociální bydlení.

Nejméně za milion

Dražba se bude konat 30. září od 13:00. Nejnižší podání bylo stanoveno na 1,048 milionu korun. Znalec v posudku stanovil cenu nemovitostí na zhruba 1,6 milionu korun a nejnižší podání podle zákona činí dvě třetiny výsledné ceny.

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Řada z nich to odmítala a ve spolupráci s neziskovými organizacemi usilovala o záchranu lokality.

Boj ale nakonec vzdali a poslední obyvatelé se odstěhovali letos v červenci. V místě zůstaly zdevastované domy, z nichž zloději odnesli prakticky vše, co bylo možné zpeněžit.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy