Ostrava - Na Moravě se v noci zhoršily rozptylové podmínky. V Moravskoslezském kraji meteorologové kvůli smogu vyhlásili signál regulace pro oblast Třinecka. Na jihu Moravy hlásí potíže zejména Brno.
Signál regulace se vyhlašuje, když průměrné denní hodnoty škodlivin v ovzduší překročí hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový. Firmy v těchto oblastech musejí dodržovat ekologická opatření.
Na Ostravsku a Karvinsku platí signál regulace v kuse už od 28. ledna.
Naměřené průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu PM10 jsou v kraji od soboty nejhorší, oproti středečnímu ránu se zvedly i dvojnásobně. Nejhorší situace byla ráno v Bohumíně a Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku.
Meteorologové předpokládají, že se během odpoledne celková imisní situace mírně zlepší. "Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se ale budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat výrazně nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové.
Signál regulace na Třinecku platil do pondělí. Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejznečištěnějšímu v zemi i celé Evropě. Rozptylové podmínky bývají nejhorší na podzim a hlavně v zimě.
Potíže hlásí Brno a Mikulov
Smog trápí i Jihomoravský kraj. Potíže s ním hlásí zejména Brno. Čtvrteční naměřené hodnoty pro koncentrace polétavého prachu na mnoha místech téměř dvojnásobně překročily stanovené limity.
V Brně ráno naměřili pro koncentraci polétavého prachu 107 mikrogramu na metr krychlový, přičemž povolený limit je 50 mikrogramů. Špatná je i situace v Mikulově, kde bylo zjištěno 99 mikrogramu. Zatím uspokojivá je jen ve Znojmě.
Starší lidé, děti a nemocní by měli omezit pobyt venku. Větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Lidé by měli zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.
Vdechování zvýšeného množství znečišťujících látek nemusí vyvolat onemocnění, ale často ho zhorší, především u nemocí dýchacích cest a srdečně-cévních chorob.