Majitel domů v ghettu zaplatí pokutu, rozhodl soud

ČTK ČTK, Jana Černá
22. 8. 2012 11:13
O exekučním vystěhování obyvatel z Přednádraží v Ostravě soud nerozhodoval
Ulice Přednádraží.
Ulice Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Okresní soud v Ostravě rozhodl, že majitel domů v ghettu Přednádraží musí zaplatit pokutu 30 tisíc korun, protože nerespektoval úřední nařízení o povinném vystěhování všech obyvatel.

Exekuční vystěhování ale soud nenařídil, ani o něm nerozhodoval. Návrh, který k soudu podal stavební úřad městského obvodu, totiž vůbec nesměřoval k vystěhování lidí, uvedl mluvčí soudu Alexandr Dadam.

Doplnil, že zákon umožňuje uložit pokutu až 100.000 korun. "Při stanovení výše bylo přihlédnuto k době, která uplynula od vykonatelnosti toho rozhodnutí úřadu městského obvodu," podotkl.

Majitel nemovitostí Oldřich Roztočil se chce proti rozhodnutí soudu odvolat.

"Nejsem si absolutně vědom, jakým způsobem, jsem to (vystěhování) měl provést..., když tam byli lidé, kteří zcela veřejně prohlašovali, že to opustí jen přes svoji mrtvolu a budou se bránit," uvedl Roztočil. Dodal, že lidi vyzýval, aby objekty opustili, a poté byl připraven domy zabezpečit. Více dělat nemohl, řekl.

O vystěhování soud nerozhodoval

Bydlení v domech je podle místního stavebního úřadu nebezpečné. I přesto je stále obývá více než stovka lidí, včetně dětí. Jsou mezi nimi převážně Romové.

Radní městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz v úterý opětovně vyzvali obyvatele, aby své domovy opustili. 

Návrh, jímž se soud zabýval, ale vystěhování lidí nepožaduje. Chce, aby byly z domů vyklizeny věci společnosti Domy Přednádraží, s.r.o. O vystěhování lidí tak soud ani rozhodovat nemůže, protože takový návrh neobdržel.

V lokalitě nyní stojí deset domů. Stavební úřad chce, aby majitel odstranil závady na šesti domech s popisnými čísly 8, 10, 12, 13, 15 a 17, z nichž pět je stále obydlených.

Dům číslo 19 nařídil úřad majiteli zbourat. U domu číslo 11 musí majitel zazdít okna a dveře, také značně zchátralé domy číslo 4 a 6 už nejsou obydlené.

Na dnešek jsou v lokalitě připraveny veřejné diskuse.

Právníci prověří chování aktivisty

Aktivista Kumar Vishwanathan.
Aktivista Kumar Vishwanathan. | Foto: Ludvík Hradilek

Radní také chtějí, aby právníci prověřili počínání aktivisty Kumara Vishwanathana. Podle nich svým chováním přispěl k tomu, že se lidé nechtějí stěhovat.

Právníci mají rozhodnout, zda se nedopustil návodu k trestnému činu maření úředního rozhodnutí či pomluvy, řekla mluvčí radnice Jana Pondělíčková.

Vishwanathan v reakci na rozhodnutí radních uvedl, že se podle něj zabývají nepodstatnými věcmi a měli by raději více pracovat. "Zajímalo by mě, kolik hodin věnovali diskusi, zda je pomlouvám, a kdo uhradí ty náklady na to, že nad tím tolik lidí bude bádat," uvedl Vishwanathan.

Radní potvrdili, že se nezúčastní čtvrtečního veřejného setkání v lokalitě. K účasti je vyzvali místní obyvatelé a jejich sympatizanti. Od radních chtěli slyšet informace o dalších záměrech s celou lokalitou.

"Městský obvod není vlastníkem domů ani pozemků, mimo pozemek na místě zbořeného domu, a tudíž nemá a ani nemůže mít žádný záměr s jejich využitím," podotkla Pondělíčková.

Demolici domu se vlastník brání

Vlastník objektů Oldřich Roztočil by měl z nařízení stavebního úřadu do soboty zdemolovat dům číslo 19. Podle posudku je dům v havarijním stavu a hrozí samovolným zřícením.

Roztočil si však nechal vypracovat oponentní posudek, ze kterého plyne, že dům lze za určitých okolností zachránit, podrobně ale posudek podle vlastních slov zatím nečetl.

Život v Přednádraží. Podívejte se:

Závěry posudku hovořící ve prospěch nemovitosti potvrdila také společnost Nemopas, která se zabývá inspekcí nemovitostí a pro majitele zpracovává odborný posudek o technickém stavu domů.

"Po statické stránce, která je pro rozhodnutí o případné demolici objektu podstatná, objekty nejsou nevratně poškozeny. Lze je opravit, ale za cenu vysokých investic do okamžitého zajištění a rekonstrukce," řekl inspektor Nemopasu Pavel Štajnrt.

Společnost chce pro majitele do konce týdne připravit finální posudek včetně vyčíslení nákladů obou variant, tedy případné demolice a stavby nového objektu či renovace domu.

Roztočil dodal, že chce s tímto posudkem oslovit stavební úřad a pokusit se dohodnout na dalším postupu. Pokoušel se prý oslovit už i dvě firmy pro případnou demolici domu a ani jedna neměla o zakázku zájem.

Pokud se Roztočil se stavebním úřadem nedohodne, je připraven řešit spor soudně.

"Situace je ale i z právního hlediska nepřehledná. Nařízení tak, jak ho úřad vydal, nemá z právního hlediska odkladný účinek. Rozhodně se budu soudně bránit, ale ještě neumím říct, jakou formou," řekl Roztočil.

 

Právě se děje

Další zprávy