Ostrava - Jeden kotel na spalování tuhého paliva vyprodukuje každoročně zhruba 200 kilogramů prachu. To, že lidé pálí odpadky v domácnostech, pak může až za třetinu celkového množství emisí v Moravskoslezském kraji.
Ministerstvo životního prostředí teď vytáhlo do boje proti tomuto nešvaru. Pomoci má informační kampaň s názvem „Dýcháme to, čím topíme".
Spalování odpadků má obyvatelům rozmluvit série přednášek, veřejných diskuzí a kulatých stolů v nejvíce zasažených oblastech regionu.
Kampaň odstartoval ministr
"Málokdo z nás si to dokáže připustit. Každý den máme na kvalitě ovzduší kolem nás vlastní podíl. Vzduch, který dýcháme, ovlivňujeme i takovými zdánlivými maličkostmi, jakými se mohou zdát rozhodnutí, zda na cestu do práce použít MHD, či vlastní auto, plýtvání vodou či elektřinou, anebo například to, čím si doma po návratu zatopíme," uvedl ministr Tomáš Chalupa.
Kampaň zaměřená na Moravskoslezský kraj odstartovala včera mítinkem na Masarykově náměstí v Ostravě.
Programem mrazivého odpoledne provedli moderátoři Petr Čtvrtníček a Magda Otáhalová, návštěvníkům zahrála skupina Charlie Straight. K vidění byl kyslíkový bar nebo prezentace spalování odpadků v kotlích a jeho důsledku na zdraví člověka.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa pak kampaň Dýcháme, čím topíme oficiálně odstartoval a současně vyhlásil výsledky soutěže Zdravý komín pro děti prvních a druhých tříd základních škol v Moravskoslezském kraji.
Prohlédněte si, jak vzniká inverze a smog
Na ostravský mítink naváže Týden za čisté ovzduší v termínech od 20. - 23. února v dalších čtyřech městech regionu.
V Třinci, Karviné, Bohumíně a Havířově proběhne série kulatých stolů se zástupci města, Moravskoslezského kraje a MŽP, kteří budou diskutovat se studenty, občany města, zástupci občanských iniciativ a zástupci firem o problematice spalování odpadků v kotlích a jeho důsledku na zdraví člověka.
Kampaň podpoří i webové stránky http://www.topimespravne.cz a facebookový profil http://www.facebook.com/TopimeFajne.
Kampaň za sedm milionů
"Ke spalování odpadů v kotlích na pevná paliva vedou řadu obyvatel zejména ekonomické důvody. Tito lidé ale zřejmě netuší, jak obrovsky tím škodí nejenom sami sobě, ale i svému bezprostřednímu okolí - sousedům, jejich dětem i svým nejbližším," upozornil ministr.
"Škody na zdraví těch, kteří dýchají odpady, spálené ve vlastním kotli, jsou nevratné a ekonomicky nevyčíslitelné," dodal.
Informační kampaň je hrazena z Operačního programu Životní prostředí, který je spolufinancován z Fondu soudržnosti a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Na její realizaci bylo vyčleněno z prostředků EU 7 milionů korun.