Dalších pět lidí se v Ostravě nakazilo úplavicí

ČTK ČTK
28. 12. 2012 15:10
Nemocné jsou čtyři děti a jeden dospělý. Od srpna zde evidují hygienici téměř 130 případů
Mikroskopický snímek bakterií úplavice.
Mikroskopický snímek bakterií úplavice. | Foto: Wikimedia Commons

Ostrava - Moravskoslezští hygienici zaznamenali za poslední týden v Ostravě pět nových případů úplavice. Nakazily se čtyři děti a jeden dospělý.

Celkem hygienici evidují v Ostravě od počátku srpna 128 nemocných v sociálně slabých rodinách.

Informovala o tom ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě Helena Šebáková.

Mluvčí KHS Radim Mudra řekl, že šíření úplavice se v posledních týdnech velice zpomalilo a pokles počtu nových nemocných je markantní.

Kvůli špatným hygienickým návykům zasažených rodin se však nedaří epidemii zcela zastavit, přestože rodiny mají nařízený režim, který mají dodržovat.

Úplavice se od srpna šířila na pěti místech v Ostravě a jednom v nedalekém Bohumíně, přičemž tři desítky rodin, v nichž epidemie propukla, mezi sebou byly v kontaktu.

V Bohumíně už se epidemii podařilo utlumit, nyní se úplavice vyskytuje na dvou ubytovnách v Ostravě.

"Nové případy se objevily ve dvou rodinách na jedné ubytovně. Ty rodiny se mezi sebou prolínají, navštěvují se, děti si hrají spolu," řekl Mudra.

Úplavice se šíří takzvaně fekálně orální cestou, to znamená, že bakterie se vylučují ve stolici a při nedodržování hygienických pravidel, jako je mytí rukou před jídlem a po návštěvě WC, putují dál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy