Další muž vydírající rodiče Aničky před soud nepůjde

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
26. 3. 2011 9:28
Znalci konstatovali sníženou příčetnost
Foto: Jan Langer

Ostrava - Jedenatřicetiletý muž z Ostravy, který prostřednictvím SMS vydíral rodiče zavražděné devítileté Aničky Janatkové, před soud nepůjde.

Rozhodlo o tom Okresní státní zastupitelství v Ostravě, které zastavilo jeho trestní stíhání. Jde o nesvéprávného muže. Informoval o tom sobotní Moravskoslezský deník.

"Zastavení trestního stíhání bylo odůvodněno chováním obviněného po spáchání činu, jeho spoluprací s orgány činnými v trestním řízení a především tím, že jde o osobu nesvéprávnou," řekla deníku mluvčí Okresního státního zastupitelství v Ostravě Barbora Zajícová.

Muž v listopadu loňského roku poslal rodičům Aničky SMS s různými požadavky. Reagoval tak na výzvy otce tehdy pohřešované dívky, který v televizním vysílání slíbil třiapůlmilionovou odměnu tomu, kdo mu dceru vrátí. V té době existovala možnost, že Aničku někdo unesl.

Muž z Ostravy poslal otci několik textových zpráv, ve kterých tvrdil, že má jeho dceru. Požadoval dobití mobilního telefonu, chtěl také, aby mu poslal fotografie a videonahrávky Aničky. Otci vyhrožoval, že pokud mu nevyhoví, Aničku zabije.

Policisté, kteří monitorovali telefony rodiny, jej vypátrali a obvinili z vydírání. Hrozily mu až čtyři roky vězení. Muž se přiznal a prohlásil, že lituje toho, co udělal.

Znalci zkoumající duševní stav muže konstatovali, že v době činu byla jeho příčetnost částečně snížena. V kombinaci s projevenou lítostí a zejména dřívějším zbavením svéprávnosti to nakonec přispělo k tomu, že zastupitelství jeho stíhání zastavilo.

Za vydírání rodičů Aničky už dostal na konci února trest 2 a půl roku vězení podmíněně jiný muž, 24-letý Jan Zita z Plzně. Loni v listopadu předstíral, že má informace o pohřešované dívce a na mobil jejího otce poslal textové zprávy. Za informace o dítěti požadoval čtvrt milionu korun. Netrestaný nezaměstnaný muž, který má statisícové dluhy, se ke všemu přiznal.

Z vraždy dítěte byl nakonec obviněn 41-letý Otakar T., který ve čtvrtek zemřel v Ústřední vojenské nemocnici v Praze poté, co se ve vazební věznici pokusil o sebevraždu.

Policie ale ještě vyšetřování případu neukončila. Stále čeká na výsledky expertíz, které by měly ukázat, zda bylo obvinění Otakara T. pravdivé, či nikoli. Od toho se také bude odvíjet další postup ve vyšetřování případu.

 

Právě se děje

Další zprávy