Český Těšín zakáže od ledna hrací automaty

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
25. 2. 2014 11:39
Radní schválili vyhlášku, která od příštího roku provoz zcela ruší.
Foto: Karel Toman

Český Těšín - Rada města schválila na svém pondělním zasedání dvě vyhlášky týkající se hazardu. Od prvního května bude omezena provozní doba heren, s prvním lednem příštího roku pak začne platit úplný zákaz provozoven ve městě.

Vyhlášky připravila současná koalice ČSSD, KDU-ČSL a ODS, v čele se starostou Vítem Slováčkem (KDU-ČSL).

"Diskusi, jak efektivně omezit hazard podle stávajících zákonů vedeme již několik let, stejně jako jiná města. Před rokem jsme zpřísnili podmínky provozování podniků s hracími automaty a mezi tím jsme konzultovali další možná zákonná opatření," řekl Slováček.

Podle něj však není jasné, zda obce ve sporech s provozovateli heren nakonec vyhrají.

"Jde o velmi složitou problematiku, která nepřináší okamžitý efekt. Navíc je tu stále řada právních nejasnosti a kliček, kdy provozovatelé nacházejí stále nové způsoby jak z hazardu nadále těžit," dodal místostarosta za ODS Stanislav Folwarczny.

Dalši krok je na ministerstvu

Provozovatelé hracích automatů mají podle Folwarczného povolení do konce roku, pak ho zástupci města neprodlouží. Další postup je na ministrovi financí. "Majitelé jiných výherních zařízení mají v ruce povolení ministra financí a bude záležet na něm, zda jim je na základě naší vyhlášky zruší," poznamenal.

Provozovatelé se totiž mohou bránit žalobami a obstrukcemi, tak jako v jiných městech.

V Českém Těšíně vybrali vloni za automaty více než 21 milionů korun. Na území města je sedmapadesát výherních hracích automatů, povolených radnicí, dalších 292 zařízení povolilo ministerstvo.

O omezení hazardu uvažují také další města. V Ústí nad Labem usiluje občanská iniciativa Ústí BEZ hazardu o to, aby se zde na podzim konalo referendum o nulové toleranci heren s výherními automaty.

Plošný zákaz hracích automatů schválili před třemi lety v Brně. V lednu však udělili radní městské části Brno-střed výjimku dvěma kasinům.

Současná vláda si do svého programového prohlášení dala mimo jiné také zvýšení zdanění hazardu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 56 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy