Český Těšín zakáže od ledna hrací automaty

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
25. 2. 2014 11:39
Radní schválili vyhlášku, která od příštího roku provoz zcela ruší.
Foto: Karel Toman

Český Těšín - Rada města schválila na svém pondělním zasedání dvě vyhlášky týkající se hazardu. Od prvního května bude omezena provozní doba heren, s prvním lednem příštího roku pak začne platit úplný zákaz provozoven ve městě.

Vyhlášky připravila současná koalice ČSSD, KDU-ČSL a ODS, v čele se starostou Vítem Slováčkem (KDU-ČSL).

"Diskusi, jak efektivně omezit hazard podle stávajících zákonů vedeme již několik let, stejně jako jiná města. Před rokem jsme zpřísnili podmínky provozování podniků s hracími automaty a mezi tím jsme konzultovali další možná zákonná opatření," řekl Slováček.

Podle něj však není jasné, zda obce ve sporech s provozovateli heren nakonec vyhrají.

"Jde o velmi složitou problematiku, která nepřináší okamžitý efekt. Navíc je tu stále řada právních nejasnosti a kliček, kdy provozovatelé nacházejí stále nové způsoby jak z hazardu nadále těžit," dodal místostarosta za ODS Stanislav Folwarczny.

Dalši krok je na ministerstvu

Provozovatelé hracích automatů mají podle Folwarczného povolení do konce roku, pak ho zástupci města neprodlouží. Další postup je na ministrovi financí. "Majitelé jiných výherních zařízení mají v ruce povolení ministra financí a bude záležet na něm, zda jim je na základě naší vyhlášky zruší," poznamenal.

Provozovatelé se totiž mohou bránit žalobami a obstrukcemi, tak jako v jiných městech.

V Českém Těšíně vybrali vloni za automaty více než 21 milionů korun. Na území města je sedmapadesát výherních hracích automatů, povolených radnicí, dalších 292 zařízení povolilo ministerstvo.

O omezení hazardu uvažují také další města. V Ústí nad Labem usiluje občanská iniciativa Ústí BEZ hazardu o to, aby se zde na podzim konalo referendum o nulové toleranci heren s výherními automaty.

Plošný zákaz hracích automatů schválili před třemi lety v Brně. V lednu však udělili radní městské části Brno-střed výjimku dvěma kasinům.

Současná vláda si do svého programového prohlášení dala mimo jiné také zvýšení zdanění hazardu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Da Vinciho výstavu v Louvru navštívilo přes milion lidí

Více než milion lidí vidělo velkou výstavu, kterou u příležitosti 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinciho uspořádalo pařížské muzeum Louvre. Na poslední podobnou retrospektivu, kterou instituce předloni věnovala francouzskému malíři Eugénovi Delacroixovi, přišlo zhruba o polovinu lidí méně, píše agentura AFP. "Je skvělé, že 500 let po smrti malíř italské renesance nadále tak fascinuje širokou veřejnost," konstatuje ředitel muzea Louvre Jean-Luc Martinez. Podle něj k návštěvnickému rekordu přispělo i to, že Louvre několikrát prodloužil otevírací hodiny do noci. Ty poslední tři byl vstup dokonce zdarma.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy