reklama
 
 

Český Těšín zakáže od ledna hrací automaty

25. 2. 2014 11:39
Radní schválili vyhlášku, která od příštího roku provoz zcela ruší.

Český Těšín - Rada města schválila na svém pondělním zasedání dvě vyhlášky týkající se hazardu. Od prvního května bude omezena provozní doba heren, s prvním lednem příštího roku pak začne platit úplný zákaz provozoven ve městě.

Vyhlášky připravila současná koalice ČSSD, KDU-ČSL a ODS, v čele se starostou Vítem Slováčkem (KDU-ČSL).

"Diskusi, jak efektivně omezit hazard podle stávajících zákonů vedeme již několik let, stejně jako jiná města. Před rokem jsme zpřísnili podmínky provozování podniků s hracími automaty a mezi tím jsme konzultovali další možná zákonná opatření," řekl Slováček.

Podle něj však není jasné, zda obce ve sporech s provozovateli heren nakonec vyhrají.

"Jde o velmi složitou problematiku, která nepřináší okamžitý efekt. Navíc je tu stále řada právních nejasnosti a kliček, kdy provozovatelé nacházejí stále nové způsoby jak z hazardu nadále těžit," dodal místostarosta za ODS Stanislav Folwarczny.

Dalši krok je na ministerstvu

Provozovatelé hracích automatů mají podle Folwarczného povolení do konce roku, pak ho zástupci města neprodlouží. Další postup je na ministrovi financí. "Majitelé jiných výherních zařízení mají v ruce povolení ministra financí a bude záležet na něm, zda jim je na základě naší vyhlášky zruší," poznamenal.

Provozovatelé se totiž mohou bránit žalobami a obstrukcemi, tak jako v jiných městech.

V Českém Těšíně vybrali vloni za automaty více než 21 milionů korun. Na území města je sedmapadesát výherních hracích automatů, povolených radnicí, dalších 292 zařízení povolilo ministerstvo.

O omezení hazardu uvažují také další města. V Ústí nad Labem usiluje občanská iniciativa Ústí BEZ hazardu o to, aby se zde na podzim konalo referendum o nulové toleranci heren s výherními automaty.

Plošný zákaz hracích automatů schválili před třemi lety v Brně. V lednu však udělili radní městské části Brno-střed výjimku dvěma kasinům.

Současná vláda si do svého programového prohlášení dala mimo jiné také zvýšení zdanění hazardu.

autor: Magdaléna Daňková | 25. 2. 2014 11:39

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Moravskoslezský kraj

  reklama
  reklama
  reklama