Zastupitelé schválili fúzi nemocnic v Liberci a Turnově

ČTK ČTK
25. 9. 2013 8:14
Záměr musí ještě schválit zastupitelé Liberce a Turnova. Jednat o něm budou ve čtvrtek.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Zastupitelé Libereckého kraje schválili fúzi Krajské nemocnice Liberec a Panochovy nemocnice Turnov.

Záměr, který počítá se spojením obou nemocnic od 1. ledna 2014, musí ještě schválit zastupitelé Liberce a Turnova. Jednat o něm budou ve čtvrtek.

Rozhodující slovo budou mít turnovští zastupitelé, o tamní nemocnici se totiž ucházejí mimo liberecké nemocnice ještě další čtyři zájemci - Mediterra, Agel, Asklepion a Privamed.

Krajská nemocnice Liberec je největším krajským zdravotnickým zařízením, jeho majoritním vlastníkem je Liberecký kraj, menšinovým vlastníkem je s 17,53 procenta akcií město Liberec.

Panochova nemocnice Turnov je společností ve stoprocentním vlastnictví města. Spojením obou nemocnic by vzniklo zdravotnické zařízení se zhruba 1140 lůžky. Zároveň by to ale znamenalo propuštění 40 až 50 lidí v Turnově.

Celkově by měla fúze obou zdravotnických zařízení přinést roční úsporu kolem 15 milionů korun.

V Turnově jednodenní chirurgie

Pro obě zařízení by měla být připravovaná spolupráce výhodná. V Turnově umožní udržet základní rozsah zdravotní péče a také lépe využít areály obou nemocnic. Podle ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného by se do Turnova mohla přesunout například jednodenní chirurgie.

Lepší využití areálu, ale třeba i provoz lékárny ve vlastní režii by podle Nečesaného mohly pomoci Panochovu nemocnici vyvést z červených čísel. Loni skončila s osmimilionovou ztrátou a letos čeká deficit až trojnásobný.

Podmínkou však jsou úsporná opatření v Turnově. "Propouštění se nedotkne lékařů, sester, laborantů nebo ošetřovatelů. Nelze se ale vyhnout propouštění v oblasti technických a administrativních provozů, které budou začleněny z velké části pod provozy přímo v Krajské nemocnici Liberec," řekl již dříve Nečesaný.

Úspory při společných nákupech

Liberecká nemocnice by měla pro tu turnovskou zajišťovat dodávky jídla pro pacienty i zaměstnance a podobně liberecká prádelna zajistí veškeré praní prádla pro Turnov. Tamní prádelna by totiž potřebovala velké investice.

Dalších úspor lze podle Nečesaného dosáhnout při společných nákupech materiálu včetně toho zdravotnického nebo léků.

Pokud města fúzi schválí, získá Turnov deset procent akcií krajské nemocnice. "Základní kapitál se spojením zvyšovat nebude a nebudou se ani upisovat nové akcie, dojde k přerozdělení těch stávajících," řekl již dříve Jan Šuma ze společnosti VGD, která fúzi, změny stanov i dohodu akcionářů připravuje.

Libereckému kraji by mělo zůstat 74,23 procenta akcií a zbylých 15,77 procenta akcií bude vlastnit město Liberec. Kraj bude mít čtyři zástupce v dozorčí radě, města v ní budou mít po dvou zástupcích, další tři členové mají reprezentovat zaměstnance nemocnic - dva liberecké a jeden turnovské.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy