Zastupitelé schválili fúzi nemocnic v Liberci a Turnově

ČTK ČTK
25. 9. 2013 8:14
Záměr musí ještě schválit zastupitelé Liberce a Turnova. Jednat o něm budou ve čtvrtek.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Zastupitelé Libereckého kraje schválili fúzi Krajské nemocnice Liberec a Panochovy nemocnice Turnov.

Záměr, který počítá se spojením obou nemocnic od 1. ledna 2014, musí ještě schválit zastupitelé Liberce a Turnova. Jednat o něm budou ve čtvrtek.

Rozhodující slovo budou mít turnovští zastupitelé, o tamní nemocnici se totiž ucházejí mimo liberecké nemocnice ještě další čtyři zájemci - Mediterra, Agel, Asklepion a Privamed.

Krajská nemocnice Liberec je největším krajským zdravotnickým zařízením, jeho majoritním vlastníkem je Liberecký kraj, menšinovým vlastníkem je s 17,53 procenta akcií město Liberec.

Panochova nemocnice Turnov je společností ve stoprocentním vlastnictví města. Spojením obou nemocnic by vzniklo zdravotnické zařízení se zhruba 1140 lůžky. Zároveň by to ale znamenalo propuštění 40 až 50 lidí v Turnově.

Celkově by měla fúze obou zdravotnických zařízení přinést roční úsporu kolem 15 milionů korun.

V Turnově jednodenní chirurgie

Pro obě zařízení by měla být připravovaná spolupráce výhodná. V Turnově umožní udržet základní rozsah zdravotní péče a také lépe využít areály obou nemocnic. Podle ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného by se do Turnova mohla přesunout například jednodenní chirurgie.

Lepší využití areálu, ale třeba i provoz lékárny ve vlastní režii by podle Nečesaného mohly pomoci Panochovu nemocnici vyvést z červených čísel. Loni skončila s osmimilionovou ztrátou a letos čeká deficit až trojnásobný.

Podmínkou však jsou úsporná opatření v Turnově. "Propouštění se nedotkne lékařů, sester, laborantů nebo ošetřovatelů. Nelze se ale vyhnout propouštění v oblasti technických a administrativních provozů, které budou začleněny z velké části pod provozy přímo v Krajské nemocnici Liberec," řekl již dříve Nečesaný.

Úspory při společných nákupech

Liberecká nemocnice by měla pro tu turnovskou zajišťovat dodávky jídla pro pacienty i zaměstnance a podobně liberecká prádelna zajistí veškeré praní prádla pro Turnov. Tamní prádelna by totiž potřebovala velké investice.

Dalších úspor lze podle Nečesaného dosáhnout při společných nákupech materiálu včetně toho zdravotnického nebo léků.

Pokud města fúzi schválí, získá Turnov deset procent akcií krajské nemocnice. "Základní kapitál se spojením zvyšovat nebude a nebudou se ani upisovat nové akcie, dojde k přerozdělení těch stávajících," řekl již dříve Jan Šuma ze společnosti VGD, která fúzi, změny stanov i dohodu akcionářů připravuje.

Libereckému kraji by mělo zůstat 74,23 procenta akcií a zbylých 15,77 procenta akcií bude vlastnit město Liberec. Kraj bude mít čtyři zástupce v dozorčí radě, města v ní budou mít po dvou zástupcích, další tři členové mají reprezentovat zaměstnance nemocnic - dva liberecké a jeden turnovské.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 39 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy