Pád nemocnice na dohled. Dluh překročil kritickou mez

Petr Holub
22. 9. 2013 15:10
Bankrot nemocnic se stal realitou, které ve Zlíně čelí už dnes
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Zlín - Bankrot nemocnic se stal realitou, které některé kraje čelí už dnes. Ve Zlíně musí krajští radní dotovat stamiliony rozpočet Baťovy nemocnice, pokud nechtějí, aby ji převzali věřitelé.

Pokud Asociace nemocnic tento týden varovala před kolapsem nemocniční sítě, Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně slouží za příklad ústavu před kolapsem. Roční obrat akciové společnosti se dvěma tisíci zaměstnanci dosahuje dvou miliard, ztráta roste tempem 100 milionů za pololetí a v červnu překročila 750 milionů.

Na tuto bilanci upozornili krajští zastupitelé Petr Gazdík (TOP 09) a Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) a krajský radní pro zdravotnictví Ctirad Nečas (SPOZ) to připouští. Doplňuje, že nemocnice platí dodavatelům faktury až po tři sta dnech od jejich vystavení.

Kraj má jedinou možnost, jak nemocnici zachránit před úpadkem. Nakupuje za stamiliony nemocniční akcie a zároveň na akciovou společnost převádí budovy a pozemky, ve kterých nemocnice funguje.

Tím radní zvýšili majetek akciovky na 1,9 miliardy a odvrátili riziko, že ztráta dosáhne přes polovinu základního kapitálu. V takovém případě by nemocnice musela podle zákona vyhlásit bankrot. 

Kontrolu nad nemocnicí by v případě pádu získal majitel největšího balíku jejích pohledávek. Případný zájemce se už dnes může obrátit na polskou investiční společnost Magellan. Jak připustil radní Nečas v rozhovoru pro Zlínský deník, Magellan pohledávky skupuje a vlastní jich zhruba třetinu.

Čtěte více v placeném deníku Insider:Kdo dostal nemocnici do potíží? A může ještě bankrotu uniknout?

 

Právě se děje

před 43 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 45 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy