Gazdík: SPOZ zneužívá prezidenta, ne naopak

Jakub Novák
15. 9. 2013 13:30
Šéf Starostů mluví o postupech SPOZu a byznysu v politice.
Šéf Starostů Petr Gazdík.
Šéf Starostů Petr Gazdík. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na prezidentově cestě po krajích v době horečných příprav na předčasné volby není nic špatného. Problém je spíše ve zneužívání jeho osoby ze strany SPOZu.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká šéf hnutí Starostů a nezávislých Petr Gazdík, mimo jiné také jednička jejich společné kandidátky s TOP 09 ve Zlínském kraji, kde se utká s prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem.

"Nevidím jako problém prezidentovu návštěvu Zlínského kraje - sliboval ji už před volbou prezidenta. Problém je spíše to, že svému kancléři umožní kandidovat a doprovázet ho na této cestě jako kandidát a zároveň jako úředník. Zde vidím evidentní střet zájmů," konstatuje Gazdík.

A.cz: Trendem posledních týdnů v souvislosti s přípravou na volby je získávání často nestranických starostů nebo dalších členů samospráv. Poměrně úspěšná je v těchto snahách strana SPOZ - čím si to vysvětlujete?

Petr Gazdík: Upřímně řečeno se celkem děsím toho, když čtu, že ať už Andrej Babiš a jeho ANO či SPOZ nabírají stovky nových členů týdně. Já jim to samozřejmě přeji, nicméně mezi kvantitou a kvalitou je obvykle značný rozdíl - na to de facto doběhly Věci veřejné; a velmi si vážím Kateřiny Klasnové, která se veřejně omluvila za to, že Věci veřejné přivedly do politiky lidi, kteří se tam nikdy neměli dostat.

To, že různí lidé teď masivně vstupují do těchto stran, svědčí o tom, že ta členská základna nebude tak kvalitní, že půjde o lidi, kteří najednou ucítili šanci.

A.cz: Kandidujete ve Zlínském kraji, mimo jiné proti hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. Do stejného kraje už mimo jiné zavítal na návštěvu také prezident Miloš Zeman v rámci svých cest do regionů. Nepovažujete - zejména tedy z důvodu načasování - takovou návštěvu za zbytečné zasahování do předvolební kampaně?

Upřímně řečeno ne, protože Miloš Zeman navštěvoval Zlínský kraj už před volbou prezidenta a sliboval tehdy, že sem povede jeho první prezidentská cesta po krajích. To bych neviděl jako problém - tím je spíše to, že svému kancléři umožní kandidovat a doprovázet ho na té cestě jako kandidát a zároveň jako úředník. Zde vidím evidentní střet zájmů.

Nedomnívám se, že prezident zneužívá svých cest po republice, na ně má samozřejmě právo a já jako občan vítám, že prezident jezdí po republice - myslím, že je to naopak, že SPOZ zneužívá cesty prezidenta ke své předvolební kampani.

A.cz: Překvapilo vás rozhodnutí prezidentova kancléře kandidovat v parlamentních volbách?

Nepřekvapilo mě ani tak samotné jeho rozhodnutí jako spíše jeho věta, že vlastně neví, jestli chce být spíše poslancem, nebo kancléřem, že to se rozhodne až po volbách. Ten člověk evidentně sedí na dvou židlích a chce toho nějak využít.

Kdo je Václav Tittelbach?

A.cz: Kromě Mynáře je lídrem jedné z kandidátek - konkrétně Babišova hnutí ANO 2011 - bývalý sportovní redaktor a komentátor televize Nova Václav Tittelbach...(pozn. red. rozhovor vznikl ještě před tím, než Václav Tittelbach z kandidátky odstoupil)

Prosím Vás, kdo je to Václav Tittelbach, já jsem ho v životě neviděl na žádné akci ve Zlínském kraji, v životě jsem ho neviděl udělat nic ve prospěch občanů Zlínského kraje - považuji to za umělé vystrčení bývalé mediální tváře. Už to musí svědčit o úmyslech dané strany - ostatně sám pan Stropnický přiznal, že ho tam dávají jen proto, aby si té kandidátky alespoň někdo všiml.

Sjezd SPOZ: Dojati Zemanem, kterého následují jako Krista

A.cz: A co říkáte na oznámení kandidatury Víta Bárty v čele kandidátky Okamurova Úsvitu v Plzeňském kraji?

Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. V tomto směru mě nejvíce pobavil výrok o tom, že mají společný boj proti korupci.

S Vítem Bártou - a souvisí to i s jednou letos kandidující stranou - jsem už před třemi lety vedl spor, kdy on říká, že stát se má řídit jako firma. S tím ostře nesouhlasím - Vít Bárta vybudoval nějakou firmu, ale v politice se ke svým poslancům choval jako k zaměstnancům, které může propustit, snížit prémie či jim v případě potřeby trojnásobně zvýšit plat.

Jako starosta vím, že když chci někde udělat kanalizaci, která má vést přes deset pozemků, tak potom stačí, aby jediný člověk nesouhlasil - a žádná kanalizace není.

Toto lidé, kteří říkají, že politika se má dělat jako firma, bohužel neumí, a proto by měli zvážit svou účast v politice, protože budou hořce zklamáni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy