Gazdík: SPOZ zneužívá prezidenta, ne naopak

Jakub Novák
15. 9. 2013 13:30
Šéf Starostů mluví o postupech SPOZu a byznysu v politice.
Šéf Starostů Petr Gazdík.
Šéf Starostů Petr Gazdík. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na prezidentově cestě po krajích v době horečných příprav na předčasné volby není nic špatného. Problém je spíše ve zneužívání jeho osoby ze strany SPOZu.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká šéf hnutí Starostů a nezávislých Petr Gazdík, mimo jiné také jednička jejich společné kandidátky s TOP 09 ve Zlínském kraji, kde se utká s prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem.

"Nevidím jako problém prezidentovu návštěvu Zlínského kraje - sliboval ji už před volbou prezidenta. Problém je spíše to, že svému kancléři umožní kandidovat a doprovázet ho na této cestě jako kandidát a zároveň jako úředník. Zde vidím evidentní střet zájmů," konstatuje Gazdík.

A.cz: Trendem posledních týdnů v souvislosti s přípravou na volby je získávání často nestranických starostů nebo dalších členů samospráv. Poměrně úspěšná je v těchto snahách strana SPOZ - čím si to vysvětlujete?

Petr Gazdík: Upřímně řečeno se celkem děsím toho, když čtu, že ať už Andrej Babiš a jeho ANO či SPOZ nabírají stovky nových členů týdně. Já jim to samozřejmě přeji, nicméně mezi kvantitou a kvalitou je obvykle značný rozdíl - na to de facto doběhly Věci veřejné; a velmi si vážím Kateřiny Klasnové, která se veřejně omluvila za to, že Věci veřejné přivedly do politiky lidi, kteří se tam nikdy neměli dostat.

To, že různí lidé teď masivně vstupují do těchto stran, svědčí o tom, že ta členská základna nebude tak kvalitní, že půjde o lidi, kteří najednou ucítili šanci.

A.cz: Kandidujete ve Zlínském kraji, mimo jiné proti hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. Do stejného kraje už mimo jiné zavítal na návštěvu také prezident Miloš Zeman v rámci svých cest do regionů. Nepovažujete - zejména tedy z důvodu načasování - takovou návštěvu za zbytečné zasahování do předvolební kampaně?

Upřímně řečeno ne, protože Miloš Zeman navštěvoval Zlínský kraj už před volbou prezidenta a sliboval tehdy, že sem povede jeho první prezidentská cesta po krajích. To bych neviděl jako problém - tím je spíše to, že svému kancléři umožní kandidovat a doprovázet ho na té cestě jako kandidát a zároveň jako úředník. Zde vidím evidentní střet zájmů.

Nedomnívám se, že prezident zneužívá svých cest po republice, na ně má samozřejmě právo a já jako občan vítám, že prezident jezdí po republice - myslím, že je to naopak, že SPOZ zneužívá cesty prezidenta ke své předvolební kampani.

A.cz: Překvapilo vás rozhodnutí prezidentova kancléře kandidovat v parlamentních volbách?

Nepřekvapilo mě ani tak samotné jeho rozhodnutí jako spíše jeho věta, že vlastně neví, jestli chce být spíše poslancem, nebo kancléřem, že to se rozhodne až po volbách. Ten člověk evidentně sedí na dvou židlích a chce toho nějak využít.

Kdo je Václav Tittelbach?

A.cz: Kromě Mynáře je lídrem jedné z kandidátek - konkrétně Babišova hnutí ANO 2011 - bývalý sportovní redaktor a komentátor televize Nova Václav Tittelbach...(pozn. red. rozhovor vznikl ještě před tím, než Václav Tittelbach z kandidátky odstoupil)

Prosím Vás, kdo je to Václav Tittelbach, já jsem ho v životě neviděl na žádné akci ve Zlínském kraji, v životě jsem ho neviděl udělat nic ve prospěch občanů Zlínského kraje - považuji to za umělé vystrčení bývalé mediální tváře. Už to musí svědčit o úmyslech dané strany - ostatně sám pan Stropnický přiznal, že ho tam dávají jen proto, aby si té kandidátky alespoň někdo všiml.

Sjezd SPOZ: Dojati Zemanem, kterého následují jako Krista

A.cz: A co říkáte na oznámení kandidatury Víta Bárty v čele kandidátky Okamurova Úsvitu v Plzeňském kraji?

Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. V tomto směru mě nejvíce pobavil výrok o tom, že mají společný boj proti korupci.

S Vítem Bártou - a souvisí to i s jednou letos kandidující stranou - jsem už před třemi lety vedl spor, kdy on říká, že stát se má řídit jako firma. S tím ostře nesouhlasím - Vít Bárta vybudoval nějakou firmu, ale v politice se ke svým poslancům choval jako k zaměstnancům, které může propustit, snížit prémie či jim v případě potřeby trojnásobně zvýšit plat.

Jako starosta vím, že když chci někde udělat kanalizaci, která má vést přes deset pozemků, tak potom stačí, aby jediný člověk nesouhlasil - a žádná kanalizace není.

Toto lidé, kteří říkají, že politika se má dělat jako firma, bohužel neumí, a proto by měli zvážit svou účast v politice, protože budou hořce zklamáni.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

V úterý začne vybíjení drůbeže ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech.

 

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy