Tanvald čeká pohřeb zastřeleného Roma a protest

ČTK ČTK
3. 1. 2012 18:14
Romy rozzlobila jedna z vyšetřovacích verzí, že šlo o nutnou obranu
Policie posiluje hlídky, Tanvald se obává novoborského scénáře.
Policie posiluje hlídky, Tanvald se obává novoborského scénáře. | Foto: A. Bělonožník, www.tanvald.cz

Tanvald (Jablonecko) - Pohřeb dvaadvacetiletého Roma, který v noci na neděli zemřel po střelbě v Tanvaldu na Jablonecku, bude v sobotu 7. ledna dopoledne.

Romové chtějí pietní akt doprovodit demonstrací, oznámil Štefan Gorol z novoborského Česko-romského občanského sdružení, které se na uspořádání akce podílí. Na radnici ji ale během úterka neohlásili.

Muž, který na mladíka a jeho bratra střílel, je na svobodě, nebyl totiž dosud obviněn. Krajské státní zastupitelství se do konce týdne k případu vyjadřovat nebude.

Podle Gorola by se měl pohřeb konat v 11:00, zvažovaná poklidná demonstrace asi o tři hodiny později.

Během úterka měla být nahlášena na městském úřadu. Starosta Petr Polák (ODS) o tom ale v odpoledních hodinách nevěděl a oznámena nebyla ani do konce úředních hodin. "Na radnici jsme žádné ohlášení oficiálně nedostali," potvrdil tajemník úřadu Richard Seidel.

Tanvald se bojí novoborského scénáře

Město, kam se v posledních letech přistěhovalo Romů více, se obává vyhrocením situace, podobně jako tomu bylo například v Novém Boru nebo na Šluknovsku. V Tanvaldu proto byly mimo jiné posíleny policejní hlídky.

"Chodí jich víc. Teď budeme hlavně jednat o sobotě, o době toho pohřbu," řekl starosta. Policie se na případnou demonstraci chystá, podrobnosti ale z taktických důvodů nechce zveřejňovat. "V případě, že ta situace nastane, jsme na ni připraveni a budeme ji adekvátně řešit," potvrdila krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Třiašedesátiletý muž, který na mladíky kolem 01:30 v noci střílel, je údajně bývalý policista. Podle televize Nova odcestoval do Německa.

Krajské státní zastupitelství zatím o případu zveřejnilo minimum informací. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová v úterý pouze uvedla, že vyšetřování pokračuje. Nepotvrdila ani, zda byl vyslechnut postřelený Rom, který zůstává v péči lékařů. "Po zbytek tohoto týdne se k tomu nebudeme dál vyjadřovat," řekla.

Vražda, nebo nutná obrana?

Objevila se spekulace, že střelec mohl být ze strany mladíků nejprve sám napaden. Mladí muži podle informací tanvaldské radnice neměli čistý trestní rejstřík a v minulosti s nimi byly problémy.

Bradáčová už dříve řekla, že ještě nebylo možné rozhodnout, jestli byl spáchán trestný čin, nebo má celá věc znaky nutné obrany. Mimo jiné k tomu bylo potřeba vyslechnout postřeleného čtyřiadvacetiletého Roma.

Ten zatím zůstává v liberecké nemocnici. "Jeho zdravotní stav je stabilizovaný a je mimo ohrožení života," potvrdil mluvčí zdravotnického zařízení Lukáš Gibiec.

Negativní reakce ze strany některých Romů vyvolala hlavně fakt, že střelec nebyl obviněn a byl propuštěn na svobodu. Hovořili o popravě a kritizovali státní zástupkyni Bradáčovou. Ta totiž informovala o tom, že není vyloučena možnost posouzení střelby jako nutné obrany.

Bradáčová jejich kritiku odmítla, vyšetřování označila za objektivní. "Státní zástupce se řídí zákonem o státním zastupitelství a zbytkem právního řádu a nesmí podlehnout veřejnému mínění," uvedla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy