Špatný tendr na svoz odpadu přijde Liberec na 3 miliony

ČTK ČTK
20. 12. 2010 16:01
Někteří uchazeči byli diskriminováni, řekl ÚOHS
Liberecký magistrát (ilustrační foto).
Liberecký magistrát (ilustrační foto). | Foto: Portál statutárního města Liberec

Liberec - Antimonopolní úřad potvrdil rekordní pokutu tři miliony korun pro město Liberec.

Důvodem jsou závažná pochybení v miliardovém tendru na svoz a nakládání s odpadem a diskriminace potenciálních uchazečů o zakázku. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) to v pondělí uvedl v tiskové zprávě.

Pokuta je druhá nejvyšší, jakou kdy antimonopolní úřad za chyby ve veřejné zakázce uložil. Sankce je zároveň nejvyšší, jakou kdy za pochybení u veřejné zakázky dostali zástupci správy či samosprávy. Pokutu ve stejné výši ÚOHS v minulosti uložil ještě Zlínu, letos ji však snížil na 800 tisíc korun.

Podmínky diskriminovaly některé zájemce

Město Liberec podle Rafaje nesprávně vyloučilo společnost AVE odpadové hospodářství a firmu SITA CZ. Nabídka AVE přitom činila 823 milionů korun a byla o více než 300 milionů levnější než nakonec vybraná nabídka společnosti .A.S.A Liberec.

Liberec podle ÚOHS stanovil podmínky, jejichž část diskriminovala potenciální zájemce s lepšími nabídkami. Město po uchazečích požadovalo, aby předložili souhlas Libereckého kraje k provozování sběrného dvora.

V tendru tak mohly uspět pouze firmy, které tento souhlas v minulosti již dostaly, nebo sběrný dvůr opravdu provozují. Diskriminovány byly ty firmy, které souhlas v době zahájení tendru neměly, ale které by případně mohly předložit výhodnější nabídku a dotyčný souhlas získat později. A to i přesto, že vítěz měl začít poskytovat své služby městu až rok po vypsání tendru.

Město zároveň diskriminovalo ty firmy, které v době vypsání výběrového řízení neměly v Liberci své provozovny, tedy sběrný dvůr a administrativní budovu. Firmy by přitom mohly do začátku plnění smlouvy tyto náležitosti zajistit.

Liberec omezil soutěžní prostředí

"Zadavatel svým postupem mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, neboť jeho důsledkem bylo omezení soutěžního prostředí," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Správní řízení zahájil antimonopolní úřad z vlastního podnětu na konci loňského roku. Nijak přitom nesouvisí s kontrolou, kterou ÚOHS u libereckého magistrátu podnikl v loňském roce ohledně zakázek týkajících se pořádání mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.

Ve správních řízeních týkajících se zakázek souvisejících s lyžařským šampionátem dosud ÚOHS nerozhodl.

 

Právě se děje

Další zprávy