Pozor na zmije. Dupejte, radí ochránci v Krkonoších

ČTK ČTK
25. 5. 2011 7:58
Mladíka uštknula v Krkonoších zmije. Návštěvníci si mají dát pozor
Ochránci přírody doporučují návštěvníkům Krkonoš vyhýbat se kamenům a preventivně dupat.
Ochránci přírody doporučují návštěvníkům Krkonoš vyhýbat se kamenům a preventivně dupat. | Foto: Jan Langer

Harrachov (Semilsko) - Šestnáctiletého mladíka z Nizozemska uštknula v úterý v Harrachově zmije. Informoval o tom zástupce náčelníka tamní horské služby Pavel Jirsa.

Turista skončil v liberecké nemocnici, není ale v ohrožení života. Ochránci přírody však upozorňují, že v současném téměř letním počasí nemusí být setkání s jedovatým hadem v Krkonoších ničím výjimečným, lidem proto radí opatrnost.

Holanďan skončil v Liberci na JIPce

Mladého Holanďana zmije zřejmě uštknula u Mumlavských vodopádů poblíž města. Přišlo se na to, když skupina studentů dorazila k harrachovské bobové dráze. Její vedoucí pak zavolal horskou službu. Ta na místo vyslala dvojici záchranářů, kteří zjistili, že se skutečně jednalo o hadí uštknutí.

"Takové zranění není u mladého a zdravého člověka smrtelně nebezpečné, ale mladík si stěžoval, že jej brní na těle a oblast brnění se rychle rozšiřuje," popsal Jirsa.

Záchranáři mladého cizince převezli na harrachovský heliport, odkud jej vrtulník přepravil do Liberce. Skončil na jednotce intenzivní péče dětského oddělení. Mluvčí zdravotnického zařízení Lukáš Gibiec řekl, že zmije chlapce kousla do prstu. "Byl převezen do nemocnice na pozorování a není v ohrožení života," uvedl mluvčí.

Zmije se vyhřívají a páří

Ochránci přírody upozorňují, že návštěvníci Krkonoš nyní mohou na zmije narazit. V teplém počasí se hadi mohou po zimě vyhřívat například na kamenech a květen je navíc měsícem, kdy se páří. Zmije však přirozeně neútočí a uštkne jen v případě, jestliže je překvapena.

Zmije vnímají otřesy půdy. Při pohybu v terénu se proto jako prevence doporučuje dupat, nechodit zbytečně mimo cesty a vyhýbat se kamenitým místům.

 

Právě se děje

Další zprávy