Pokuta za zásah do lesů na Ještědu platí, rozhodl soud

ČTK ČTK
7. 1. 2014 10:40
Firma Snowhill musí zaplatit 800 000 korun za pochybení při stavbě vleku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil pokutu 800 000 korun za neoprávněný zásah do lesních pozemků na Ještědu.

V roce 2007 ji Česká inspekce životního prostředí uložila firmě Snowhill za pochybení při stavbě vleku Pláně-Skalka a lanovky Skalka na ploše 12 300 metrů čtverečních.

NSS rozhodl koncem loňského roku a nyní zveřejnil odůvodnění.

Firma chybovala v tom, že stavěla, aniž si obstarala potřebný souhlas s uvolněním lesních pozemků k jiným účelům. Nestandardně postupoval také stavební úřad, který se podle NSS snažil všemožně vyjít firmě vstříc, aniž by bral ohled na právní předpisy.

Na společenské škodlivosti prý nic nemění ani skutečnost, že stavba tvořila součást přípravy důležité sportovní akce - Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009 v Liberci.

Pokud by se akcím, které prosazují regionální politici, měřilo mírnějším metrem, znamenalo by to podle NSS zjevné porušení ústavně zaručené rovnosti. "NSS se s takovouto rezignací na princip, že všichni musí dodržovat zákony, nemůže ztotožnit," stojí v rozsudku senátu s předsedkyní Dagmar Nygrínovou.

Firma: pokuta je likvidační

Firma pochybení od počátku popírala, opakovaně využívala všechny opravné prostředky. Městský soud v Praze dokonce jednou pokutu zrušil, napodruhé už ji však potvrdil. V kasační stížnosti k NSS firma poukazovala na nízkou společenskou škodlivost svého počínání a zdůrazňovala ekologickou šetrnost zvoleného postupu.

Výši pokuty označila za nepřiměřenou a likvidační. Stěžovala si také na údajné procesní chyby, avšak neuspěla.

Společnost Snowhill v roce 2006 areál na Ještědu přestavovala a modernizovala. Inspektoři tam provedli několik opakovaných šetření. Zaměřili se hlavně na vlek a lanovku Skalka.

Zjistili přitom, že stavbaři nejen vykáceli stromy, ale i strhli vegetační kryt a prováděli terénní úpravy, aniž vyčkali, až orgán státní správy lesů zásad odborně posoudí a stanoví závazné podmínky pro provedení stavby. Spoléhali prý na to, že souhlas obdrží dodatečně.

Snowhill v současnosti provozuje šest lyžařských areálů v Česku, Ještěd už mezi ně nepatří. Loni firmu koupila společnost Galaxo slovenského miliardáře Igora Rattaje.

Ten je akcionářem společnosti Tatry Mountain Resorts, která provozuje velké lyžařské areály ve slovenských Vysokých Tatrách a přes firmu Melida také Skiareál Špindlerův mlýn.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy