Pokuta za zásah do lesů na Ještědu platí, rozhodl soud

ČTK ČTK
7. 1. 2014 10:40
Firma Snowhill musí zaplatit 800 000 korun za pochybení při stavbě vleku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil pokutu 800 000 korun za neoprávněný zásah do lesních pozemků na Ještědu.

V roce 2007 ji Česká inspekce životního prostředí uložila firmě Snowhill za pochybení při stavbě vleku Pláně-Skalka a lanovky Skalka na ploše 12 300 metrů čtverečních.

NSS rozhodl koncem loňského roku a nyní zveřejnil odůvodnění.

Firma chybovala v tom, že stavěla, aniž si obstarala potřebný souhlas s uvolněním lesních pozemků k jiným účelům. Nestandardně postupoval také stavební úřad, který se podle NSS snažil všemožně vyjít firmě vstříc, aniž by bral ohled na právní předpisy.

Na společenské škodlivosti prý nic nemění ani skutečnost, že stavba tvořila součást přípravy důležité sportovní akce - Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009 v Liberci.

Pokud by se akcím, které prosazují regionální politici, měřilo mírnějším metrem, znamenalo by to podle NSS zjevné porušení ústavně zaručené rovnosti. "NSS se s takovouto rezignací na princip, že všichni musí dodržovat zákony, nemůže ztotožnit," stojí v rozsudku senátu s předsedkyní Dagmar Nygrínovou.

Firma: pokuta je likvidační

Firma pochybení od počátku popírala, opakovaně využívala všechny opravné prostředky. Městský soud v Praze dokonce jednou pokutu zrušil, napodruhé už ji však potvrdil. V kasační stížnosti k NSS firma poukazovala na nízkou společenskou škodlivost svého počínání a zdůrazňovala ekologickou šetrnost zvoleného postupu.

Výši pokuty označila za nepřiměřenou a likvidační. Stěžovala si také na údajné procesní chyby, avšak neuspěla.

Společnost Snowhill v roce 2006 areál na Ještědu přestavovala a modernizovala. Inspektoři tam provedli několik opakovaných šetření. Zaměřili se hlavně na vlek a lanovku Skalka.

Zjistili přitom, že stavbaři nejen vykáceli stromy, ale i strhli vegetační kryt a prováděli terénní úpravy, aniž vyčkali, až orgán státní správy lesů zásad odborně posoudí a stanoví závazné podmínky pro provedení stavby. Spoléhali prý na to, že souhlas obdrží dodatečně.

Snowhill v současnosti provozuje šest lyžařských areálů v Česku, Ještěd už mezi ně nepatří. Loni firmu koupila společnost Galaxo slovenského miliardáře Igora Rattaje.

Ten je akcionářem společnosti Tatry Mountain Resorts, která provozuje velké lyžařské areály ve slovenských Vysokých Tatrách a přes firmu Melida také Skiareál Špindlerův mlýn.

 

Právě se děje

Další zprávy