Městská policie hlídala domy podnikatelů, zcela zdarma

ČTK ČTK
2. 2. 2011 18:46
Městská policie nyní musí smlouvy s libereckými firmami a podnikateli vypovědět
Liberecký magistrát
Liberecký magistrát | Foto: Portál statutárního města Liberec

Liberec - Zdejší městská policie hlídala firmy a domy vybrané skupiny libereckých podnikatelů, a to zcela bezplatně. S tím by teď měl být konec.

Městská policie nyní na pokyn primátora smlouvy vypověděla.

Policie hlídala majetek například majitele liberecké stavební společnosti Syner Jiřího Urbana, majitele autoservisu Arnošta Koutka nebo bývalého ředitele nemocnice Jaroslava Krutského, firmy Geoprint nebo Kalendář Liberecka.

"Je nepřijatelné, aby městská policie, která má za úkol hlídat bezpečí veřejnosti, bezplatně hlídala soukromý majetek vybrané skupiny firem a osob, z nich část je blízká jedné politické straně," řekl primátor Jan Korytář.

Bývalé vedení města o smlouvách údajně vědělo

Smlouvy o napojení devíti osob a firem na pult centrální ochrany městské policie uzavřel předchozí ředitel policie Čestmír Hřebík v letech 2000 až 2007. Napojení soukromníků podle Korytáře vyšlo najevo během zavádění standardů ISO, jímž v současné době policie prochází.

Bývalý ředitel podle primátora určitě smlouvy neuzavřel bez vědomí vedení města, kterému tehdy vládla ODS. Právě občanští demokraté jsou podle něj s některými firmami a podnikateli spojeni.

Bývalý liberecký primátor Jiří Kittner (ODS) však popírá, že by se v napojení soukromých subjektů jakkoli angažoval.

"Věděl jsem, že jsou na centrální pult napojeny naše objekty, o napojení soukromých firem a osob jsem nevěděl. Nikdy jsem to neřešil, ale ani nepovoloval," řekl  Kittner.

Devět soukromých objektů prý nebyla pro policii velká zátěž

Městská policie zajišťuje ostrahu mateřských a základních škol a dalších městských budov. "Celkem je na pult centrální ochrany napojeno kolem 160 objektů, těch devět navíc tak nehrálo v zátěži pro policii žádnou významnou roli," řekl ve středu ředitel městské policie Ladislav Krajčík.

Městská policie musí podle něj reagovat na každou žádost o pomoc, ať už ji dostane z mobilního telefonu, internetu nebo prostřednictvím centrálního pultu. "Tam aspoň přesně víme, co se děje," poznamenal.

Městská policie podle Krajčíka objekty neobjížděla tak, jak to dělají bezpečnostní agentury. "Vyjížděli jsme jen v případě poplachu, ale nepamatuji si, že bychom tam v posledních letech museli zasahovat," dodal ředitel.

 

Právě se děje

Další zprávy