Kojenec se opařil vodou z konvice, je v kritickém stavu

Domácí Domácí
21. 1. 2011 18:39
S opařeninami II. stupně ho vrtrulník přepravil do vinohradské nemocnice
Foto: ZZS Moravskoslezský kraj

Liberec - Konvici s horkou vodou na sebe převrhl osmiměsíční chlapec. K neštěstí došlo v pátek dopoledne v Liberci

S opařeninami II. stupně na tvářích, krku, hrudníčku, a zádech chlapce v kritickém stavu přepravil vrtulník ZZS LK na dětské popáleninové centrum do vinohradské nemocnice.

Podle informací obecně prospěšné společnosti "Dětství bez úrazů" se více než polovina úrazů dětí předškolního věku stane doma. U dětí do tří let jsou právě opařeniny spolu s popáleninami nejčastějšími a zároveň nejnebezpečnějšími úrazy. Popáleniny a opařeniny jsou také třetí nejčastější příčinou smrtelného úrazu dětí.

K opaření dochází nejčastěji tak, že dítě na sebe strhne ubrus ze stolu a s ním hrnek s horkým nápojem, pomáhá v kuchyni a vylije na sebe hrnec s horkou polévkou, menší děti se při nejisté chůzi chytnou šňůry od varné konvice a převrátí ji na sebe, popřípadě na sebe pustí horkou vodu v koupelně. 

"Litr vroucí vody může být osudný," varují stránky společnosti a přidávají několik rad: varnou konvici nenechávat na okraji linky, nenechávat elektrickou šňůru od spotřebičů volně viset dolů.

Při vaření na sporáku je dobré využívat spíše zadní plotýnky a rukojeti dávat směrem ke zdi. Při manipulaci s horkým jídlem či tekutinou by měl rodič neustále kontrolovat pohyb kojence v kuchyni. Nádoby s horkým obsahem by se neměly pokládat na kraj stolu či kuchyňské linky.

 

Právě se děje

Další zprávy