Kojenec se opařil vodou z konvice, je v kritickém stavu

Domácí Domácí
21. 1. 2011 18:39
S opařeninami II. stupně ho vrtrulník přepravil do vinohradské nemocnice
Foto: ZZS Moravskoslezský kraj

Liberec - Konvici s horkou vodou na sebe převrhl osmiměsíční chlapec. K neštěstí došlo v pátek dopoledne v Liberci

S opařeninami II. stupně na tvářích, krku, hrudníčku, a zádech chlapce v kritickém stavu přepravil vrtulník ZZS LK na dětské popáleninové centrum do vinohradské nemocnice.

Podle informací obecně prospěšné společnosti "Dětství bez úrazů" se více než polovina úrazů dětí předškolního věku stane doma. U dětí do tří let jsou právě opařeniny spolu s popáleninami nejčastějšími a zároveň nejnebezpečnějšími úrazy. Popáleniny a opařeniny jsou také třetí nejčastější příčinou smrtelného úrazu dětí.

K opaření dochází nejčastěji tak, že dítě na sebe strhne ubrus ze stolu a s ním hrnek s horkým nápojem, pomáhá v kuchyni a vylije na sebe hrnec s horkou polévkou, menší děti se při nejisté chůzi chytnou šňůry od varné konvice a převrátí ji na sebe, popřípadě na sebe pustí horkou vodu v koupelně. 

"Litr vroucí vody může být osudný," varují stránky společnosti a přidávají několik rad: varnou konvici nenechávat na okraji linky, nenechávat elektrickou šňůru od spotřebičů volně viset dolů.

Při vaření na sporáku je dobré využívat spíše zadní plotýnky a rukojeti dávat směrem ke zdi. Při manipulaci s horkým jídlem či tekutinou by měl rodič neustále kontrolovat pohyb kojence v kuchyni. Nádoby s horkým obsahem by se neměly pokládat na kraj stolu či kuchyňské linky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy