Hra naštvala Nový Bor. Lži jako od Goebbelse, zlobí se

ČTK ČTK
24. 2. 2011 6:25
Hra 32 hodin mezi psem a vlkem vyvolala protesty proti pomníku padlým Němcům
Ze hry 32 hodin mezi psem a vlkem
Ze hry 32 hodin mezi psem a vlkem | Foto: Činoherní studio

Nový Bor - Kontroverzní divadelní představení 32 hodin mezi psem a vlkem v podání ústeckého Činoherního studia rozpoutalo v Novém Boru na Českolipsku novou vlnu protestů proti zdejšímu památníku zastřeleným Němcům.

Představení v městském divadle předcházela demonstrace lidí, kteří už několik let usilují o jeho odstranění. Navzdory silným mrazům se ve středu večer před městským divadlem sešlo na sedm desítek lidí, kteří přišli vyjádřit svůj odpor k falšování dějin. Až na jednu malou výměnu názorů proběhlo vše v klidu.

Před vchodem do divadla odpůrci hry o české poválečné mstě na Němcích rozvinuli transparent "Dnes oslava zločinců z NSDAP a SS".

"Když jsme zjistili, že Činoherní studio zařadilo na repertoár hru napsanou podle novely Jana Tichého, který je novoborským rodákem, považovali jsme za svou povinnost ji uvést," řekl ředitel společnosti Kultura Nový Bor Radovan Novotný. .

Odpůrci: Je to goebbelsovsky zpracovaný děj

Představení popisuje dramatické události v Novém Boru v červnu 1945, vzniklo na motivy stejnojmenné novely severočeského autora Jana Tichého.

Inscenace líčí, kterak se české revoluční gardy mstí na německých občanech, desítky jich lynčují a několik z nich zastřelí.

Podle odpůrců hry je to ale jen goebbelsovsky zpracovaný děj poválečných událostí, kdy bylo v Novém Boru za ilegální držení vojenských zbraní popraveno za stanného práva osm místních Němců.

"Dnes už je dokázáno, že doktor Alfred Träger, jehož potomci tady se souhlasem radnice v roce 2006 postavili zastřeleným pomník, byl v SS i v NSDAP. Členství se potvrdilo také u jiných," řekl jeden z odpůrců památníku a novoborský zastupitel Josef Doškář. To je důvod, proč už několik let spolu s dalšími usiluje o odstranění památníku.

Je to památník nacistům, nebo nevinným starcům?

Autor předlohy Jan Tichý je ale přesvědčen o tom, že šlo většinou je o nevinné Němce. "Ti skuteční nacisté byli už v té době dávno pryč," poznamenal.

Mezi osmi zastřelenými byli podle něj jen tři, kteří věkem náleželi do skupiny, jež by snad mohla být nebezpečná. "Ostatní byli staří muži a ženy," zdůraznil a dodal, že pamětníci, s nimiž se o tehdejších událostech bavil, mluvili shodně o masakru na nevinných obětech. Jejich těla jsou pohřbena někde v lese ve společném hrobě bez označení.

Potomci zastřelených se původně snažili prosadit, aby byla na místní radnici, kde byli všichni postříleni, umístěna pamětní deska, ale neuspěli. Pronajali si proto místo na místním lesním hřbitově a zbudovali zde kříž s pamětní deskou.

"Jsme zřejmě v Evropě raritou, postavili jsme památník nacistům, a to považujeme za nepřístupné, proto usilujeme o jeho odstranění," zdůraznil Doškář. Radnice loni po protestech odpůrců zvažovala, že nechá k památníku umístit desku s česko-německým textem, který bude události vysvětlovat. Zatím se tak ale nestalo.

 

Právě se děje

Další zprávy