Ústavní soud: Justice musí znovu řešit spor o zámek Opočno

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 3. 2014 15:49
Soud tak vyhověl stížnosti Kristiny Colloredo-Mansfeldové, dědičky opočenského zámku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Justice musí znovu řešit vleklý spor o státní zámek Opočno.

Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti dědičky původních majitelů Kristiny Colloredo-Mansfeldové, která žádala obnovu řízení.

Soudy v Rychnově nad Kněžnou, Hradci Králové ani Nejvyšší soud jejímu návrhu na obnovu nevyhověly, nyní musí rychnovský soud rozhodovat znovu. Vzhledem k názoru ÚS je velmi pravděpodobné, že řízení obnoví.

Podle Colloredo-Mansfeldové v úterý zvítězila spravedlnost. Její právník Tomáš Nahodil věří také v celkový úspěch ve sporu. "Ve finále, budeme-li úspěšní, lze očekávat, že se opočenský zámek vrátí do vlastnictví rodu Colloredo-Mansfeldů," řekl Nahodil.

Colloredo-Mansfeldová se obnovy řízení domáhala na základě údajně nového důkazu, který nemohla uplatnit v původním řízení. Výpis z Almanachu židovské šlechty z roku 1913 podle ní dokazoval, že její babička byla židovského původu a že konfiskace majetku nacisty v roce 1942 měla nejen politické, ale také rasové pozadí.

Důkazy jsou podle ústavních soudců natolik pádné, že zasluhují nové projednání. "(Colloredo-Mansfeldová) předložila obecným soudům dostatečné důkazy, aby v její věci bylo obnoveno řízení a aby se soudy zabývaly tím, zda splňuje podmínky, které pro účast na restitucích už jednou v její věci vymezil ÚS," řekla novinářům soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Zároveň ale zdůraznila, že ÚS úterním nálezem neříká, zda se má zámek znovu vrátit do držení šlechtického rodu.

Zámek zabavený nacisty převzal po skončení války stát na základě Benešových dekretů. Rodina po roce 1948 emigrovala.

Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991, a celý areál se dokonce na čas dostal do jejího vlastnictví. Ústavní soud ale poté vrátil spor na začátek a soudy nakonec přiřkly zámek opět státu.

Pokud Colloredo-Mansfeldová zámek znovu získá do svého vlastnictví, plánuje v něm uchovat expozici pro veřejnost, avšak s dílčími změnami. "Teď je to trochu mrtvé, musíme ho trochu oživit," řekla Colloredo-Mansfeldová.

Vleklý spor je pro zámek neštěstím

Starosta Opočna na Rychnovsku Štěpán Jelínek řekl, že pro opočenský zámek je vleklý soudní spor neštěstím. "Do objektu se dlouhodobě neinvestuje, nejvíce tím trpí samotná památka," řekl Jelínek, který by uvítal, aby justice udělala co nejdříve definitivní rozhodnutí v celé věci.

"Nezastírám to, že soukromý vlastník je vstřícnější v jednáních ohledně spolupráce a není tak svázaný předpisy a zákony jako Národní památkový ústav. Zkrátka se určitě lépe jedná z pozice soukromníka než nějaké instituce," řekl Jelínek.

Kastelán opočenského zámku Josef Jirák řekl, že rozsudek zatím nemá k dispozici a že normálně připravuje zahájení návštěvnické sezony. Podle právníka Národního památkového ústavu Miloše Hoška je otázka budoucnosti zámku otevřená i po úterním výroku ÚS.

"Soud může zvažovat všechny důkazy ve všech souvislostech a může dospět třeba i ke stejnému výsledku," řekl Hošek. Stejný výsledek by znamenal setrvání zámku ve vlastnictví státu.

 

Právě se děje

Další zprávy