Těžaři plynu změnili žádost, vrtat chtějí v Podkrkonoší

ČTK ČTK
22. 8. 2012 8:58
Původní žádost zasahovala do katastrů 56 obcí, nyní by průzkumné území zasáhlo 26 obcí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hradec Králové - Těžařská společnost Basgas Energia Czech, která neúspěšně usilovala o možnost průzkumu těžby břidlicových plynů na Náchodsku a Trutnovsku, podala doplněnou žádost o povolení průzkumu na menším území.

Původní žádost zasahovala do katastrů 56 obcí, nyní by průzkumné území zasáhlo 26 obcí.

Řekl to Jiří Malík z koalice STOP HF, která proti průzkumu a případné těžbě břidlicových plynů bojuje.

"Změněná žádost je menší a leží zcela mimo chráněná území a území ochrany vod, přičemž je to území dostatečné pro realizaci našeho zamýšleného programu," uvedl David Messina, výkonný společnosti Hutton Energy. Firma Basgas Energia Czech je dceřinou společností této firmy.

Messina dodal, že žádost firma upravila na základě důkladného zvážení situace, podrobného zkoumání místních poměrů a zejména ve snaze vyhnout se chráněným územím a pásmu ochrany vodních zdrojů.

Obavy z ohrožení zdrojů pitné vody na Broumovsku byly jedním z hlavních argumentů protestujících proti průzkumu a těžbě.

"Firma ze své původní žádosti vyňala celou Chráněnou krajinnou oblast Broumovsko a Náchod. Nyní ta oblast sahá od Červeného Kostelce na Náchodsku až po Mladé Buky na Trutnovsku," řekl Malík, který odhaduje, že by Ministerstvo životního prostředí ČR mohlo o doplněné žádosti těžařů rozhodnout do konce roku.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík řekl, že obce a dotčené orgány mohou připomínky k doplněné žádosti podávat do poloviny září. "Poté je vypořádáme a znovu poběží správní řízení," řekl Vitík.

Unikátní a cenné lokality

Kromě koalice STOP HF proti záměru těžby vystupují představitelé obcí či hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, jenž uvedl, že zájem těžebních společností nelze nadřazovat nad zájem obyvatel.

"Lokality, kde by se těžba mohla v budoucnu rozběhnout, považujeme za unikátní a cenné z pohledu přírodního bohatství kraje i za důležité centrum cestovního ruchu. Těší mě, že tato neblahá budoucnost už nehrozí Náchodsku a Broumovsku a totéž budu chtít prosadit i pro Trutnovsko," uvedl Franc.

Ministerstvo životního prostředí původně vydalo souhlas s průzkumným územím břidlicových plynů na Náchodsku a Trutnovsku, po protestech veřejnosti a představitelů desítek obcí a měst ministr Tomáš Chalupa souhlas zrušil a nařídil nové projednání celé věci.

Senát chce těžbu zakázat

Při takzvaném hydraulickém štěpení provedou těžaři až několik kilometrů hluboký vrt, do kterého se pod tlakem vhání voda s pískem a chemickými přísadami.

Z vrtu se pak čerpá unikající břidlicový plyn. Proces hydraulického štěpení se během životnosti vrtu opakuje průměrně desetkrát.

Těžaři usilují o těžbu v několika českých a moravských regionech, Senát by měl po podzimních volbách rozhodnout o zákazu těžby břidlicových plynů.

Těžba břidlicového plynu už je zákonem zakázána ve Francii nebo v Bulharsku. Její zastánci naopak argumentují příkladem USA, které se díky těžbě už předloni staly největším producentem plynu na světě.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 1 hodinou

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy