Hradec Králové - Záchranářům se v noci na pátek podařilo v Hradci Králové zachránit šestitýdenního kojence s náhlou zástavou dechu.
Dítě bylo po resuscitaci převezené do hradecké fakultní nemocnice. O případu informovala mluvčí hradeckých záchranářů Anna Krempová.
Zástavu dechu oznámili rodiče na lince 155, na místo vyrazily dvě posádky záchranářů. Pracovnice dispečinku rodičům po telefonu předávala do příjezdu zdravotníků instrukce, jak dítě oživovat.
"Po pěti minutách se podařilo u miminka obnovit dýchání, po ošetření lékařem a zajištění k transportu bylo dítě dopravené ve stabilizovaném stavu na dětskou kliniku hradecké nemocnice," uvedla mluvčí.
Podle mluvčí se u dítěte jednalo o stav předcházející syndromu náhlého úmrtí dítěte. "Je to akutní příhoda provázená zástavou dechu, kterou je možné při rozpoznání rodiči a poskytnutí včasné pomoci zvládnout," uvedla Krempová. Podle ní k odhalení zástavy dechu u spícího dítěte pomohl elektronický monitor dechu.
Ve spánku ročně zemřou tři děti z tisíce
Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS) je definován jako náhlá a vzhledem k předchozímu stavu neočekávaná smrt kojence, u které se nepodaří ani při pitvě najít příčinu smrti. Ročně takto ve spánku nečekaně zemřou přibližně tři děti z 1000.
Podle přednosty Ústavu soudního lékařství Ivana Boušky jsou riziku syndromu vystaveni častěji chlapci, novorozenci ve věku od dvou do čtyř měsíců života, nedonošené děti, děti přehřívané, ležící na měkké podložce a především miminka spící na bříšku.
Koncem 70. let a v 80. letech, kdy se doporučovala poloha na bříšku, umíralo na syndrom až třikrát více dětí než v současnosti.