Boromejky uspěly s žalobou kvůli nevydání parcel na Jičínsku

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2015 14:46
Pozemkový úřad parcely nevydal, protože přes ně má vést plánovaná silnice R35 z Hradce Králové do Jičína.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hradec Králové - Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského získá tři parcely v Oboře, místní části Chomutic na Jičínsku, které jí v rámci restitucí odmítl vydat Státní pozemkový úřad.

Ve čtvrtek o tom na základě žaloby, kterou podala kongregace, rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Pozemkový úřad parcely nevydal, protože přes ně má vést plánovaná silnice R35 z Hradce Králové do Jičína.

Právní zástupce boromejek Stanislav Hykyš u soudu řekl, že je kongregace připravená zřídit kvůli výstavbě silnice věcné břemeno a v budoucnu nehodlá stavbě bránit. Uvedl také, že ostatní pozemky v lokalitě Státní pozemkový úřad boromejkám již vydal.

Soudce Jan Fifka řekl, že má za prokázané, že jde o pozemky, které byly historickým majetkem církevní organizace a že tam byla spáchaná křivda.

"Restituční předpisy mají napravovat křivdy, které se staly v minulosti. Zkrátka je to vyrovnání se s minulostí, tak jak stát postupoval vůči svým občanům a jednotlivým organizacím," řekl soudce.

Podle něj jde o první obdobný případ v České republice. "Je to pochopitelně věcí výkladu té právní normy. Hodně jsem o tom uvažoval a toto mi přijde jako nejsprávnější závěr," řekl Fifka.

Právní zástupkyně Státního pozemkového úřadu Dagmar Čevelová u soudu namítala, že předmětné pozemky nelze vydat, protože jsou dotčené veřejně prospěšnou stavbou. Navrhované zřízení věcného břemene podle pozemkového úřadu nepřipadá v úvahu.

U soudu uspěla i Římskokatolická farnost

Římskokatolická farnost v Hradci Králové - Pouchově také uspěla u hradeckého krajského soud s žalobou na Státní pozemkový úřad, který jí odmítl v rámci restitucí vydat pozemek kvůli plánované stavbě silnice. Rozhodnutí soudu není dosud pravomocné.

Pozemek totiž leží na trase plánované přeložky silnice II/308. Hykyš potvrdil, že žalobkyně je ochotna zřídit věcné břemeno, které postačuje k případnému zřízení silnice.

Fifka uvedl, že pro uplatnění výjimky nebyl důvod a rozhodl o vydání pozemku.

"Podle mého názoru se zde ta výjimka neuplatní, právě s tím základním vysvětlením, protože tady pro stavbu přeložky stačí, aby vlastník zřídil věcné břemeno ve prospěch stavebníka," řekl.

Čevelová i v tomto případě nesouhlasí a navrhla její zamítnutí. 

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím, zákon tedy znamená i odluku církve od státu.

 

Právě se děje

Další zprávy