Archeologická senzace. Při stavbě obchvatu Opočna našli přes 3000 let stará sídliště

ČTK ČTK
21. 4. 2019 13:50
Archeologové v trase budoucího obchvatu Opočna na Rychnovsku objevili pravěké osídlení i hroby. Dvě sídliště předběžně datují do doby bronzové, jeden hrob do pozdní doby kamenné a druhý do 4. století našeho letopočtu. ČTK to řekla archeoložka rychnovského muzea Martina Beková.
Staveniště obchvatu Opočna.
Staveniště obchvatu Opočna. | Foto: ČTK

Archeologové od března postupně pracovali na třech různých místech budoucího obchvatu.

"Obě sídliště patří kultuře popelnicových polí. Lze je předběžně datovat do doby okolo 1000 před naším letopočtem," řekla ČTK Beková.

Za pozoruhodné označila dva hroby, které na staveništi silnice se svým týmem objevila. Jeden starší by měl patřit kultuře se šňůrovou keramikou z doby kolem roku 2000 před naším letopočtem a druhý žárový do začátku éry stěhování národů, tedy přibližně do 4. století našeho letopočtu. Nálezy archeologové stále analyzují. žárový hrob pochází z pozdní doby římské nebo z počátku stěhování národů

"Pokud se potvrdí, že, bude to senzace. V Podorlicku by šlo o teprve druhý nález z tohoto období," řekla ČTK Beková.

První byl před sedmi lety objeven asi 50 metrů od současného nálezu žárového hrobu. Podle Bekové by to mohlo znamenat, že oba byly součástí "rozvolněné nekropole" z počátku doby stěhování národů. "To by bylo v regionu skutečně unikátní. Na konečné závěry si ale musíme ještě počkat," řekla ČTK Beková.

Opočensko patří v Podorlicku k jedné ze dvou významných sídelních oblastí zemědělského pravěku. Druhá je v okolí Kostelce nad Orlicí.

První etapa obchvatu třítisícového Opočna začala začátkem dubna. Obchvat je přeložkou silnice druhé třídy číslo 298, která zatím vede centrem města. Budovaná severní část obchvatu je dlouhá 2,16 kilometru a začne na kruhovém objezdu, který vznikne na křižovatce silnic vedoucích z Opočna na Bohuslavice a České Meziříčí. Za městem se napojí na silnici II/298 vedoucí na Dobrušku. Letos jde o významnou stavbou krajské silniční sítě. Hotová by měla být do srpna 2020 a celkem přijde na 145 milionů korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 7 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
Další zprávy