Koalice v Jablonci se rozpadla. Primátor se zbavuje nepohodlných, říká odvolaný radní

Tomáš Klézl ČTK Tomáš Klézl, ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2019 19:20
Dosavadní koalice v Jablonci nad Nisou se rozpadla. Hlavní příčinou byl spor o střet zájmů primátora Milana Kroupy (ANO), ale i dlouhodobé neshody uvnitř koalice tvořené ANO, piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou Budoucnost. Za pomoci hlasů opozičních občanských demokratů a Starostů pro Liberecký kraj zastupitelé odvolali dva radní zvolené za Společně pro Jablonec. Odvolaný Štěpán Matek Aktuálně.cz řekl, že se primátor zbavuje nepohodlných členů zastupitelstva a tvoří novou koalici.
Primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa (ANO).
Primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa (ANO). | Foto: ČTK

I hlasy ODS a Starostů byl z městské rady odvolán uvolněný radní pro rozvoj Petr Klápště a náměstek pro ekonomiku Štěpán Matek. "Překvapení to pro mě není. Hlasovací koalice ANO, ODS a Starostů se tady formovala už déle v souvislosti s tím problémem, na který jsme upozorňovali," řekl deníku Aktuálně.cz Matek, který jinak působí i jako místopředseda KDU-ČSL.

Podle svých slov byl pro Kroupu ve své pozici nepohodlný. "Primátorovi jsem vypověděl smlouvu o pronájmu sloupů na veřejné osvětlení, kde má načerno vyvěšené kabely, a tak dále, pak to eskalovalo," uvedl. 

Střet zájmů primátora Kroupy spočíval v tom, že se v pozici jednatele společnosti GREPA Networks domáhá zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá také odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích.

Odvolání dalšího radního Petra Klápštěho navrhoval lídr ODS Miloš Vele. Podporu ODS si podle Matka Kroupa získal díky tomu, že Vele jako bývalý náměstek primátora zakázku na kamerový systém s Kroupou před lety řešil a s případem je tak spojený.

"Podle e-mailu pana Kroupy, který nám do koalice poslal, dostal za vyměnění kamerového systému a další věci, které nebyly nijak autorizovány, příslib pozdějšího odpuštění věcných břemen. Primátor má Jablonec prošpikovaný kabely, téměř všechno má načerno a zhruba u dvaceti procent nemá věcná břemena," uvedl pro Aktuálně.cz Matek.

Kroupa nicméně na jednání popřel, že by chystal novou koalici s ODS a Starosty, byť by mu spojení s oběma stranami zajistilo pohodlnou většinu 18 z 30 hlasů v zastupitelstvu. "Já nechci být členem žádné koalice, já chci, aby se na vedení města jednoznačně podílelo celé zastupitelstvo," řekl primátor. Zástupce pirátů Jakub Chuchlík řekl, že se na svou funkci rezignovat nechystá.

Primátor lže a zneužívá pravomocí, říká odvolaný náměstek

Podle Kroupy dokládají smluvní vztah města s jeho firmou GREPA dvě objednávky. Firma městský kamerový systém zcela ovládá, což primátor ve středu dokázal tím, že dočasně celý systém vypnul.

Koaliční partneři to odmítali. Podle náměstka Jakuba Chuchlíka (piráti) město nemá smlouvu s primátorovou firmou, provoz a servis sítě zajišťuje společnost TELMO, která ji od roku 2009 za přispění dotací budovala. "Město si nikdy nic takového neobjednalo, podle veškerých dokumentů má k dispozici bezdrátový systém, a tak nevzniká nárok na toto plnění," řekl Chuchlík.

Primátor svůj střet zájmů nepopírá. "Je zcela nepochybné, že jsem ve střetu zájmů, ale to je věc, kterou jsem deklaroval už při vzniku koalice, a všichni to věděli," řekl primátor v reakci na výhrady koaličních partnerů. 

Podle Matka však Kroupa nemluví pravdu. "My jsme věděli, že je tam nějaký nedořešený problém s kamerovým systémem. Nám to ale bylo říkáno úplně jinak," tvrdí Kroupův odvolaný náměstek.

Důsledek střetu zájmů primátora se podle jeho slov ukázal být daleko větší, než Kroupovi koaliční partneři tušili. "Troufnu si říct za nás i za piráty, že kdybychom věděli, jakého rozsahu je tento problém, tak by ta koalice nikdy nevznikla," řekl Matek. "Ten člověk nemá žádné morální charakteristiky, lže, nedá se mu nic věřit a zneužívá svoje pravomoce," dodal na adresu primátora.

Střetu zájmů se zbavím, řekl primátor

Kroupa ve čtvrtek slíbil, že by se chtěl svého střetu zájmů zbavit. "Řeším to velmi intenzivně a chtěl bych se toho střetu zájmů do konce roku definitivně zbavit. Hledáme vhodného partnera, respektive máme nabídku několika vhodných partnerů, kteří převezmou společnost GREPA a nabídnou její služby v lepším a širším měřítku, než jsme byli my schopni poskytovat doposud," řekl po skončení jednání Kroupa.

Matek nicméně Aktuálně.cz sdělil, že Kroupa zdaleka není jediným členem jabloneckého zastupitelstva, který má podobné problémy. V potenciálním střetu zájmů se podle něj nachází dvě třetiny zastupitelstva, jde například o zástupce firem, které čerpají peníze přímo z městského rozpočtu. "Ty lidi je strašně lehké koupit a nějakým způsobem bartrovat jejich podporu," řekl Matek

Loni na podzim vyhrála volby v Jablonci ODS, která poslední dvě volební období ve městě vládla. Přestože v třicetičlenném zastupitelstvu získala osm mandátů, skončila v opozici. Koalici se tehdy podařilo sestavit druhému ANO, které ve volbách získalo sedm míst v zastupitelstvu. Třetí skončili piráti, kteří mají pět zastupitelů, čtyři získalo Společně pro Jablonec. V zastupitelstvu jsou také tři zástupci uskupení Starostové pro Liberecký kraj, dva za Novou budoucnost pro Jablonec a jeden z SPD. Sociální demokraté ani komunisté se do zastupitelstva nedostali.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy