Primátor Jablonce vypnul kamerový systém. Chtěl dokázat, že patří jeho firmě

tok tok
14. 8. 2019 13:38
Spor na jablonecké radnici sílí. Primátor Milan Kroupa z hnutí ANO, který čelí kritice koaličních partnerů kvůli střetu zájmů ve dlouholetém sporu města se svou firmou o proplacení provozu bezpečnostních kamer, nechal systém kompletně vypnout. Cílem podle něj bylo přesvědčit piráty a hnutí Společně pro Jablonec, že jeho firma kamery skutečně provozuje a proto by měla dostat zaplaceno.
Primátor Jablonce Milan Kroupa.
Primátor Jablonce Milan Kroupa. | Foto: ČTK

K vypnutí systému se primátor přiznal ve středu na svém Facebooku. "Chtěl jsem, aby si současné vedení města po dlouhých debatách konečně uvědomilo (nejen já), že je potřeba bezodkladně vyřešit, jak bude do budoucna městský kamerový systém fungovat," napsal.

"Je mi jedno, jestli to bude ve spolupráci se společností Grepa, která za své služby pro město roky nedostává zaplaceno, nebo s nějakou jinou firmou," dodal.

Kroupa se jako jednatel společnosti Grepa Networks domáhá zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018. Podle koaličních pirátů a hnutí Společně pro Jablonec ale město s primátorovou firmou žádnou smlouvu nepodepsalo a provoz kamer zajišťuje jiná společnost.

"Piráti a Společně pro Jablonec nevěřili tomu, že kamerový systém vůbec Grepa provozuje. Tudíž to byl akt: ‚Podívejte se, je to pravda!‘" řekl Kroupa webu Zprávy ze severu.

Polovina systému byla vypnutá celý týden

Kroupa serveru také řekl, že ač byl celý systém kompletně vypnutý tři hodiny, polovinu kamer dočasně vyřadil z provozu na dobu celého týdne. "Nejdřív jsem to nevypnul celé, vypnul jsem jen půlku a na to přišla další otázka: ‚Co teda ta druhá půlka? Tu teda Grepa neprovozuje?‘ Tak jsem vypnul i tu druhou půlku, aby bylo vidět, že to jako Grepa provozuji všecko," řekl primátor. O svém rozhodnutí podle svých slov předem informoval policii, která byla na situaci připravena.

Spor se má na radnici znovu řešit ve čtvrtek. Kroupa opět zdůraznil, že je s vážností situace plně srozuměn. "Uvědomuji si, že jsem v tomto směru ve střetu zájmů! Taková situace mě vůbec netěší," napsal na Facebook s tím, že na to své partnery při jednáních o koalici předem upozorňoval. 

Piráti si dále stojí za tím, že by Kroupova firma zaplaceno dostat neměla. "Město si nikdy nic takového neobjednalo, podle veškerých dokumentů má k dispozici bezdrátový systém, a tak nevzniká nárok na toto plnění. Není ani nikde zasmluvněno, že bychom si tuto službu u firmy Grepa objednali," řekl Chuchlík ČTK s tím, že situace může vést až k rozpadu koalice. Podobně to vidí i sám primátor, Zprávám ze severu řekl, že koalice už prakticky neexistuje.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy