Vodohospodáři: Krajem prošla největší povodeň za 10 let

ČTK ČTK
20. 1. 2011 12:19
Podle hasičů lidé na Karlovarsku nevědí, jak se při povodních zachovat
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Karlovy Vary - Záplavy, které zasáhly Karlovarský kraj na konci minulého týdne a vrcholily o víkendu, dosáhly hodnot minimálně desetileté povodně.

Vážnější škody ale naštěstí velká voda nezpůsobila.

Hasiči od čtvrteční půlnoci do pondělního poledne, kdy voda začala definitivně ustupovat, vyjížděli ke 198 zásahům, které souvisely s povodní.

"Zpočátku to bylo převážně pytlování písku a stavění provizorních hrází nebo uvolňování například ucpaných vodních toků. Po opadnutí vody pak šlo o čerpání vody ze sklepů a půjčování vysoušečů," popsal náměstek krajského ředitele hasičů Oldřich Volf.

Celkem povodně zaměstnaly 825 profesionálních a dobrovolných hasičů.

Podle Volfa se ale ukázalo, že lidé v Karlovarském kraji nejsou na povodně zvyklí. "Volali nám stovky lidí, že potřebují čerpat vodu v době, kde ještě hladiny toků stoupaly. To ale není možné, protože by hrozilo poškození základů nebo zřícení domu. Čerpat je možné, až když spodní voda klesne," popsal Volf.

Voda na konci minulého týdne nejvíce ohrozila Mostov na Chebsku, Sokolov a Královské Poříčí i Žlutice a okolí. Protože ale nebyl vyhlášen stav nebezpečí, škody se v těchto případech nesčítají.

Podle vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Elišky Vršecké má Karlovarský kraj zpracovanou strategii ochrany před povodněmi. "Ta zahrnuje asi 200 opatření, které by měly obce a obyvatele chránit. Na jejich realizaci by ale bylo zapotřebí okolo 100 milionů korun," uvedla.

Kraj zkouší alespoň v malé míře lidem a obcím pomoci. Letos vyhlásil dotační program na protipovodňová opatření, který umožňuje získat až 250 tisíc korun. Celkový rozpočet je ale jen dva miliony.

Region zachránily přehrady

Podle mluvčího Povodí Ohře Jana Svejkovského na tom, že se povodně obešly bez vážnějších škod, mají hlavní zásluhu přehrady Skalka a Jesenice, kterým se podařilo zadržet povodeň na tak dlouho, dokud hladiny toků nezačaly klesat.

"Zatímco na přítoku do Skalky byl na vrcholu povodní přítok 150 kubíků a na Jesenici 60 kubíků, na odtoku bylo jen 75 kubíků a osm kubíků," popsal zadržovací schopnost přehrad Svejkovský.

Štěstí přálo také v případě nádrže Horka, která na rozdíl od Skalky a Jesenice slouží jako zásobárna pitné vody, a tudíž nemůže významně vodu zadržovat. Její naplnění ale přišlo až v době, kdy hladiny řek začaly klesat, a tak ani třetí stupeň na Horce neměl vážnější důsledky.

Jako rizikový se ukázal úsek Teplé u Tepličky, kde se ještě před samotnou povodní nahromadily ledové kry a voda se rozlila do okolí. Povodí se ale podařilo tok uvolnit ještě předtím, než přišla hlavní povodňová vlna.

Podle Svejkovského sice podle průtoku šlo o desetiletou vodu, ale protože kulminace řek trvala déle než obvykle, objem vody, který řekami protekl, dosahoval hodnot až dvacetileté vody.

 

Právě se děje

Další zprávy