Soud: Pasquale nemá nárok na omluvu za lázně Kyselka

ČTK ČTK
3. 10. 2013 14:03
Šéf Karlovarských minerálních vod byl kritizován za devastaci lázní Kyselka.
Alessandro Pasquale
Alessandro Pasquale | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR (ASORKD) se nemusí omlouvat šéfovi Karlovarských minerálních vod (KMV) Alessandru Pasqualovi za výroky, kterými ho kritizovala v souvislosti s devastací lázní Kyselka.

Pasqualovu žalobu na ochranu osobnosti v podstatné části zamítl pražský městský soud. Asociace se pouze musí zdržet šíření tvrzení o tom, že Pasquale je "dobytek". Rozhodnutí není pravomocné, žalobce se proti němu odvolá.

"Bylo prokázáno, že společnost Karlovarské minerální vody se o majetek, který vlastní a který je chráněn, nestarala tak, jak by měla," uvedl soudce Tomáš Novosad. Personifikace firmy v osobě Pasquala je podle něj přípustnou zkratkou, protože je známo, že Pasqualova rodina Karlovarské minerální vody vlastní.

Pasquale se žalobou domáhá toho, aby asociace odstranila ze svých webových stránek článek ze srpna 2011, který ho označil za "devastátora kulturního dědictví v Kyselce", a aby zabránila šíření dopisu z prosince 2011, jenž ho přirovnal mimo jiné k "dobytku". Zároveň požaduje symbolické odškodné 1 Kč a uveřejnění omluvy na webu asociace a na zpravodajském serveru.

Soudce prohlásil, že Karlovarské minerální vody svůj majetek v Kyselce dlouhodobě neudržovaly a přihlížely tomu, jak byly budovy devastovány vlivem času, prostředí a povětrnostních podmínek. Na argument Pasqualeho právničky Petry Mirovské, že společnost získala zmíněných šest domů v roce 1993, kdy už byly ve špatném stavu, nepřistoupil.

"Když si někdo koupí kulturní památku, musí se o ni starat. Pokud toho není schopen, má ji prodat," podotkl. Pasqualemu také uložil uhradit veškeré náklady soudního řízení.

Zamítnutí žádosti o omluvu soudce zdůvodnil mimo jiné tak, že za to, co je pravda, se většinou neomlouvá. Výjimkou by bylo, pokud by tvrzení zasáhlo do Pasqualeho intimní sféry, což se ale podle Novosada nestalo.

Asociace narazila pouze s přirovnáním Pasqualeho k dobytku. "Myslím, že to už je přes čáru," poznamenal soudce.

Pasquale, asociace i její místopředseda Martin Kadrman, proti němuž žaloba rovněž směřovala, si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti dnešnímu rozsudku odvolají. O odvolání by případně rozhodoval pražský vrchní soud.

Mediální zástupce KMV Michal Donath později řekl, že Pasquale s rozhodnutím soudu nesouhlasí a odvolá se. O žalobě tak bude rozhodovat ještě pražský vrchní soud. 

Šéf KMV Donathovým prostřednictvím vzkázal, že nemůže být zodpovědný za objekty lázní Kyselka chátrající již od roku 1945, které nikdy nebyly vlastnictvím společnosti.

Lázně Kyselka chátrají už od privatizace

Karlovarské minerální vody a ASORKD spolu kvůli Kyselce vedou řadu soudních sporů. Areál někdejších lázní Kyselka chátral už od doby privatizace na počátku 90. let, a přestože se postupně objevilo několik plánů na jeho obnovu, nebyly nikdy realizovány.

Asociace je přesvědčena, že za současný stav budov nesou minimálně morální odpovědnost Karlovarské minerální vody. Firma to odmítá.

KMV v obci vlastní šest historických objektů, majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost (RIS), která je v březnu převedla do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka.

 Ta se tak stala vlastníkem téměř všech budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex. Společnost chce cenné a památkově chráněné objekty nejen zachránit, ale také pro ně najít smysluplné využití.

Karlovarské minerální vody na svém webu zdůrazňují, že samotný areál bývalých lázní v Kyselce jim nikdy nepatřil. Vlastní pavilon Löschner, dům Stallburg, někdejší hotel Praha a objekty bývalých kanceláří. 

Všechny údajně rekonstruují v souladu s požadavky orgánů památkové péče. V objektu Löschner má vzniknout muzeum, ve Stallburgu sedm nových bytových jednotek. Společnost uvádí, že do oprav už investovala přes 65 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy