U Bošova začala stavba úseku R6 za 1,53 miliardy

ČTK ČTK
27. 9. 2013 12:14
Poprvé se zahajovala před třemi lety, tehdy ji ale ministr dopravy Vít Bárta zastavil
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Karlovy Vary - U Bošova na Karlovarsku začala v pátek napodruhé stavba úseku rychlostní silnice R6 do Lubence.

Poprvé se zde zahajovala před třemi lety, tehdy ji ale po pár týdnech tehdejší ministr dopravy Vít Bárta (VV) zastavil.

Úsek o délce 4,1 kilometru bude stát 1,53 miliardy korun a v provozu má být na konci října 2015, řekl při znovuzahájení stavby ředitel karlovarské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martin Leichter.

Zastavení stavby, která je pro Karlovarský kraj, ale i obce podél silnice důležitá, v pátek ostře kritizoval hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD).

"Když se tehdy stavba zastavila, musely na ní být peníze. Tři roky měli chlapci z tehdejší koalice na to, aby ji zase spustili a neudělali to. Teprve po změně vlády to zase jde," konstatoval Novotný.

Také starostu Lubence v Ústeckém kraji Bohumila Peterku znovuzahájení stavby potěšilo. "I když se Lubence tahle stavba přímo nedotkne, protože končí těsně před Lubencem, je to signál, že se se stavbou R6 bude snad dál pokračovat," řekl.

Původně měla stavba stát přes 1,6 miliardy korun. ŘSD se ale před začátkem její obnovy dohodlo se společností Eurovia, která je hlavním dodavatelem, na částečném snížení ceny.

Řidiče ještě letos omezení nečekají

Řidiče ještě letos dopravní omezení nečekají. Teprve příští rok bude na části úseku doprava svedena na objížďku. Část stavby se ale povede mimo stávající I/6, takže stávající silnice bude až do skončení stavby sloužit pro dopravu.

Kromě úseku Lubenec - Bošov se ale připravují i další stavby. Podle Leichtera by v roce 2015 měly být připraveny stavby silnice R6 V úsecích Nové Strašecí - Řevničov za předpokládanou cenu 1,9 miliardy korun a obchvat Řevničova včetně obchvatu Krušovic za 2,16 miliardy korun. Jestli se se stavbou začne, ale určí až ministerstvo dopravy.

Hejtman svolal na pondělí také jednání starostů obcí na silnici I/6 s náměstkem ministra dopravy, kde se má ujasnit výhled dostavby dalších úseků R6.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy