Na Chebsku se chvěje země, hrozí silnější otřesy

ČTK ČTK
23. 4. 2013 17:02
Nejsilnější otřesy zatím dosáhly magnitudy 2,5 stupně. Energie se uvolňuje silněji
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Cheb - Na Chebsku se opět chvěje země. Nejsilnější otřesy zatím dosáhly magnitudy 2,5 stupně. Současné otřesy mohou být i předzvěstí silnějšího zemětřesného roje, řekl ČTK Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

"Zatím je předčasné určit, zda jde o ojedinělé otřesy, nebo začátek silnějšího roje. Osobně si myslím, že by v dohledné době mohl silnější roj přijít, ale těžko říct, jestli to bude otázka několika dní, týdnů nebo měsíce," uvedl Horálek.

Energie se ale podle něj v otřesech uvolňuje v poměrně velkém množství na rozdíl od množství drobných otřesů.

Nynější zemětřesení na západě Čech vznikají asi osm kilometrů hluboko v pásu mezi Luby u Chebu a Novým Kostelem. Jde o lokalitu, kde se zemětřesení vyskytují pravidelně. Naposledy se tu země silněji zatřásla například na Nový rok.

Na území ČR ale zasahují také silnější otřesy z východoalpské oblasti, z Panonské pánve, Západních i Východních Karpat a jihovýchodního Německa.

Obvykle jde ale o déle trvající zemětřesné roje, kdy se země chvěje i po dobu několika týdnů a otřesy se vyskytují prakticky každý den, a to i v počtu desítek.

Poslední silnější zemětřesný roj zasáhl tuto část Chebska v roce 2011. Nejsilnější otřesy dosáhly 3,8 stupně, slabší otřesy se vrátily ještě v listopadu.

Zemětřesení na Chebsku má na svědomí hlavně tlak alpského systému

Tehdy se země otřásala od srpna do konce září a i v dalších měsících se ještě objevovaly ojedinělé otřesy.

Přestože jde o seismologicky asi nejaktivnější oblast v Česku, zemětřesení, která zde vznikají, nemají velkou sílu. Předpokládá se, že zemětřesení zde vznikají hlavně vlivem tlaku alpského systému na tento blok.

Energie se uvolňuje v mnoha malých otřesech, které se jen výjimečně blíží ke čtyřem stupňům.
Takové otřesy buď nemají žádný ničivý účinek, nebo jen velmi malý, podlehnou jim například už narušené komíny nebo popraská na domech omítka.

V posledních dekádách byly v ČR silnější otřesy, při kterých praskaly zdi a padaly komíny, zaznamenány na Chebsku a Sokolovsku na přelomu let 1985 a 1986.

Zemětřesný roj tehdy trval zhruba tři měsíce a nejsilnější otřesy přesáhly čtyři stupně Richterovy škály.

Území s nejvýraznější seizmickou aktivitou je Kraslicko v západních Čechách. Ve 20. století zde byly zaznamenány významnější zemětřesné roje kromě 80. let ještě v roce 1908 a na přelomu let 1936 až 1937.

Druhá oblast v ČR, kde je třeba počítat s možností silnějšího zemětřesení, je hronovsko-poříčský zlom v severovýchodních Čechách. V roce 1901 byl v tomto místě zaznamenán otřes o síle 4,7 Richterovy škály.



 

 

 

Právě se děje

Další zprávy