"Losovačky" nebudou, ušetříme miliony, tvrdí ve Varech

ČTK ČTK
13. 5. 2011 17:30
Opozice slova radních o nápravě údajně přehnaných cen označuje za populismus
Karlovarský magistrát
Karlovarský magistrát | Foto: Mapy.cz

Karlovy Vary - Město chce ušetřit až miliony korun důsledným zveřejňováním veškerých výběrových řízení na stavební činnost na internetových stránkách města. Týká se to i podlimitních zakázek.

Náměstek primátora Jiří Kotek (Alternativa) řekl, že výsledky se už dostavují, a radnice proto chce takto postupovat i v zadávání zakázek mimo stavebnictví.

Transparentnost výběrových řízení byla podle Kotka jednou z priorit současné radniční koalice K20. Hlavním cílem je náprava údajně pokřivených cen, které se v Karlových Varech účtovaly. Kotek podotkl, že příkladem může být plánovaná oprava rozvodů v jedné základní škole. "Říkalo se, že to bude za sedm milionů. A přesto jsme vysoutěžili cenu 4,3 milionu," uvedl.

Dalším příkladem, že lze za stavby platit mnohem méně než doposud, je podle primátora Petra Kulhánka (KOA) dokončená Divadelní lávka přes Teplou. Nabídka společnosti, která tendr vyhrála, byla o 35 procent nižší než cena nabídnutá dalšími firmami, které ve městě často stavěly. "Lávku postavila za 9,5 milionu korun a ve výborné kvalitě," konstatoval.

U Divadelní lávky přitom šlo o malou a v Karlových Varech prakticky neznámou firmu. Kulhánek uvedl, že její nejnižší nabídku se podařilo prosadit ve výběrové komisi někdejší opozici ještě za bývalého vedení města (ODS, ČSSD). "Jasně se tak ukázalo, jak pokroucené ceny se v Karlových Varech účtovaly. To už by mělo být minulostí," dodal.

Jde o populismus, míní opozice

Opoziční zastupitel a bývalý náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD) označil současné počínání vládnoucí koalice za populismus a rádoby líbivou politiku.

Odmítl tvrzení, že se dříve záměrně vybíraly firmy s vysokými cenami. Podle něho i bývalé vedení města dávalo přednost nejnižším nabídkám. "Jednalo se o velké investiční akce, nikoliv jen o opravy jako nyní," řekl.

Snaha sázet pouze na nízké nabídky a malé firmy se může městu vymstít, míní Hybner. Velmi důležité jsou rovněž reference a to, jaké zakázky už má firma za sebou, poznamenal. Zvláště, když nyní bude město investovat desítky milionů do oprav základních škol. "Nebylo by dobré, kdyby se za rok ukázalo, že stavební práce neodvedly vybrané firmy kvalitně," dodal Hybner.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy