Lázeňská města chtějí do UNESCO, spojila se ve svazek

ČTK ČTK
28. 5. 2012 17:28
O zápis usilují Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Luhačovice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.karlovy-vary.cz

Karlovy Vary - Čtyřem lázeňským městům, Mariánským Lázním, Františkovým Lázním, Karlovým Varům a Luhačovicím má usnadnit cestu k zápisu do seznamu světového dědictví UNESCO svazek obcí České lázně - Salony Evropy.

Jeho vytvoření iniciovaly Karlovy Vary a postupně se připojí, jakmile projde návrh zastupitelstvy, i zbývající města.

Základní finanční vklad členů svazku bude celkem 150 tisíc korun. Nejvíce přispějí Karlovy Vary, a to 100 tisíci korunami, oznámil primátor Petr Kulhánek (KOA).

Finanční podíl jednotlivých členů byl stanoven v poměru zhruba dvě koruny na jednoho obyvatele. Mariánské Lázně přispějí 30 tisíci korunami, po 10 tisících Kč je vklad Františkových Lázní a Luhačovic.

Expertní skupina připraví podklady

Ve čtyřčlenném představenstvu bude mít každé město po jednom zástupci. Vložené peníze poslouží podle Kulhánka hlavně na financování expertní skupiny, která připravuje veškeré podklady pro podání žádosti o zápis. "Náš svazek je první etapou. Následovat bude vznik mezinárodního sdružení," dodal primátor.

Členy svazku čeká ještě další finanční vklad při vytvoření mezinárodního sdružení. Česká lázeňská města totiž usilují o zápis do seznamu UNESCO spolu se zhruba desítkou evropských lázeňských míst.

Patří k nim například německý Baden-Baden, francouzské Vichy nebo belgické Spa. V tomto případě bude vklad všech účastníků představovat dohromady zhruba 100 tisíc eur (zhruba 2,5 milionu Kč).

"Čtyři větší města nad 50.000 obyvatel dají po 16.000 eur, zbývající 6000 až 7000 eur," uvedl Kulhánek.

K zápisu by mohlo dojít v roce 2015

Příprava na podání oficiální žádosti o zápis do seznamu UNESCO, na níž by mohlo dojít asi v roce 2015, je poměrně nákladná a náročná. Obnáší přípravu velkého množství dokumentů, práci expertů na památkovou ochranu, urbanistiku a architekturu.

Je třeba mimo jiné zpracovat podrobnou dokumentaci katastru jednotlivých měst a objektů na nich stojících. Případný zápis lázeňských měst do seznamu památek UNESCO ale neznamená, že se zakonzervují a nebudou se moci rozvíjet.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Navštěvujte české lázně.

 

Právě se děje

Další zprávy