Karlovy Vary - Karlovarský kraj vrátí zámeček ve Velichově a některé pozemky Karlu Eugenu Černínovi, který je potomkem šlechtického rodu Černínů.
V řízení, které se táhlo několik let kvůli vyřizování pozůstalosti po žadateli o majetek Rudolfu Černínovi, rozhodl soud vloni.
Pro kraj předání zámečku není problém, protože je delší čas opuštěný, oznámil radní kraje Jaroslav Borka (KSČM). Několik nemovitostí má vrátit Černínovi i obec Velichov.
Zámeček kdysi sloužil jako dětský domov, kvůli špatnému technickém stavu ho ovšem děti opustily a přestěhovaly se do Ostrova.
Kraj už kvůli nevyjasněným majetkovým vztahům pro objekt nové využití nehledal. Pronajal ho soukromníkovi, který se staral o základní údržbu.
Podle Borky původně žádal o zámeček Rudolf Černín v roce 1996. O osm let později zemřel a při následném jednání o pozůstalosti přešel restituční nárok na jeho potomka, což posléze potvrdily i rakouské a české úřady.
Petr Haluza, právní zástupce Karla Eugena Černína, se obrátil se žádostí o vydání zámečku a pozemků na kraj loni na podzim.
Není důvod, proč nemovitosti nevydat
Součástí nároku jsou kromě zámečku také dvě menší stavby v jeho sousedství a celkem sedm pozemků, řekl Borka.
Podotkl, že pro vydání nemovitostí už byly v podstatě splněny všechny zákonné podmínky, a není tedy důvod, proč je nevydat nebo nárok zpochybňovat. "Některé nemovitosti bude Černínovi vracet v tomto restitučním případu i obec Velichov," konstatoval Borka.
U Velichova půjde o čtyři desítky parcel, hospodu a hasičárnu, řekla starostka Markéta Moravcová. Pro obec je to na jedné straně nepříjemné, na straně druhé má ale nyní s kým jednat.
"Kdykoliv jsme se předtím z nějakého důvodu dotkli nevyjasněných pozemků, byl problém. Teď už víme, že v případě stavby kanalizace musíme oslovit vlastníka, kterým je Černín. On nám v roce 2008 řekl, že pokud nemovitosti získá, nebude složité obci pronajmout hospodu a hasičárnu za symbolickou cenu," dodala Moravcová.
Nárok přešel na potomka
Právník Haluza podotkl, že ve Velichově přišla o majetek podle Benešových dekretů Josefína Černínová Schwarzenberková a zároveň ztratila československé státní občanství.
Protože nespolupracovala za války s Němci, požádala o jeho vrácení, ale v roce 1948 bylo řízení zastaveno. Obnoveno bylo, a to nejen v jejím případě, po roce 1990 a občanství znovu získala. Tudíž se na ní nevztahovaly Benešovy dekrety.
Rudolf Černín proto mohl o majetek požádat v restituci a nárok přešel i na jeho potomka.