Karlovarský kraj zachová pohotovost ve čtyřech městech

ČTK ČTK
22. 1. 2013 14:07
Krajští radní schválili příspěvek i pro pohotovost pro děti a dorost v Ostrově
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: FN Brno

Karlovy Vary - Karlovarský kraj zachová letos lékařské pohotovosti ve čtyřech městech kraje.

Krajští radní na posledním jednání schválili příspěvek i pro pohotovost pro děti a dorost v Ostrově na Karlovarsku, kde končila smlouva s Karlovarskou krajskou nemocnicí.

Do budoucna by ale chtěl kraj pohotovosti řešit koncepčně, možná i s využitím lékařů záchranné služby, řekl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák (ČSSD).

"Zvažovali jsme, jestli pohotovost prodloužit nebo ne, a nakonec jsme příspěvek ve výši 70.000 měsíčně na letošní rok schválili," uvedl Čermák. Podle něj by v této oblasti měly mít v případě potřeby rodiče možnost obrátit se na lékaře.

Celkem Karlovarský kraj dává ročně na zajištění pohotovostí zhruba 14,6 milionu korun. Spolu s ostrovskou pohotovostí pak 15,4 milionu korun.

Lékařskou pohotovost provozuje kraj kromě Ostrova ještě v Karlových Varech, Sokolově a Chebu, tedy všude tam, kde jsou nemocnice, ať už krajské nebo jako v případě Ostrova soukromé.

"Tam, kde nemocnice není, je zajištění pohotovosti podstatně složitější," uvedl Čermák.

Kraj zvažuje, jestli by do budoucna nebylo možné pohotovosti přenést na záchrannou službu. Ta funguje na více místech kraje a mohla by tak nabídnout lékařskou pomoc i v místech, kde nemocnice nejsou.

Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) ale v současné době Všeobecná zdravotní pojišťovna řeší nárůst nákladů pro záchranné služby vyplývající z nárůstu najetých kilometrů.

"To se netýká jen našeho kraje, ale záchranných služeb v celé zemi. Musíme být proto opatrní, kdyby pojišťovny záchranným službám snížily platby," uvedl Novotný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy