Karlovarský kraj zachová pohotovost ve čtyřech městech

ČTK ČTK
22. 1. 2013 14:07
Krajští radní schválili příspěvek i pro pohotovost pro děti a dorost v Ostrově
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: FN Brno

Karlovy Vary - Karlovarský kraj zachová letos lékařské pohotovosti ve čtyřech městech kraje.

Krajští radní na posledním jednání schválili příspěvek i pro pohotovost pro děti a dorost v Ostrově na Karlovarsku, kde končila smlouva s Karlovarskou krajskou nemocnicí.

Do budoucna by ale chtěl kraj pohotovosti řešit koncepčně, možná i s využitím lékařů záchranné služby, řekl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák (ČSSD).

"Zvažovali jsme, jestli pohotovost prodloužit nebo ne, a nakonec jsme příspěvek ve výši 70.000 měsíčně na letošní rok schválili," uvedl Čermák. Podle něj by v této oblasti měly mít v případě potřeby rodiče možnost obrátit se na lékaře.

Celkem Karlovarský kraj dává ročně na zajištění pohotovostí zhruba 14,6 milionu korun. Spolu s ostrovskou pohotovostí pak 15,4 milionu korun.

Lékařskou pohotovost provozuje kraj kromě Ostrova ještě v Karlových Varech, Sokolově a Chebu, tedy všude tam, kde jsou nemocnice, ať už krajské nebo jako v případě Ostrova soukromé.

"Tam, kde nemocnice není, je zajištění pohotovosti podstatně složitější," uvedl Čermák.

Kraj zvažuje, jestli by do budoucna nebylo možné pohotovosti přenést na záchrannou službu. Ta funguje na více místech kraje a mohla by tak nabídnout lékařskou pomoc i v místech, kde nemocnice nejsou.

Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) ale v současné době Všeobecná zdravotní pojišťovna řeší nárůst nákladů pro záchranné služby vyplývající z nárůstu najetých kilometrů.

"To se netýká jen našeho kraje, ale záchranných služeb v celé zemi. Musíme být proto opatrní, kdyby pojišťovny záchranným službám snížily platby," uvedl Novotný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy