Zůstanu, v korupci nejedu, tvrdí zastupitel Slanina

ČTK ČTK
19. 2. 2011 6:36
Slanina má za to, že se nedopustil ničeho, co by mohlo zavánět manipulací s tendrem
Tomáš Slanina, zastupitel ČSSD v Brně-Medlánkách
Tomáš Slanina, zastupitel ČSSD v Brně-Medlánkách | Foto: Aktuálně.cz, ČSSD Brno

Brno - Místostarosta Brna -Medlánek Tomáš Slanina (ČSSD) odmítl tvrzení, že manipuloval výběrovým řízením na projekt dostavby základní školy. Nechá si proto funkci na medlánecké radnici i v ČSSD, řekl v pátek novinářům.

Podezření vyvolala nahrávka, kterou pořídil opoziční zastupitel Michal Marek (SNK - Občané pro Medlánky). Slanina mu na ní říká, aby přesvědčil firmu, která dala nejlevnější nabídku, ať ze soutěže odstoupí.

"Snažil jsem se ze sebe udělat znalejšího a důležitějšího, než jsem," řekl v pátek Slanina ke svým slovům na nahrávce.

ODS: Je nedůvěryhodný, ať odejde

O Slaninově budoucnosti bude v pondělí rozhodovat medlánecké zastupitelstvo. Sejde se nad jediným bodem, a to návrhem na jeho odvolání. K odstoupení  místostarostu v pátek vyzvali občanští demokraté - vedení medlánecké ODS i zastupitelský klub. Podle nich by měl odejít jak z vedení radnice, tak ze zastupitelstva.

"Podle našeho názoru se ukázal být nekompetentním vykonávat funkci místostarosty a jako zastupitel se stal nedůvěryhodným partnerem," uvedla ODS. Slanina prý "zpochybnil svoji morální integritu" a poškodil zájmy městské části, protože ohrozil uskutečnění chystané investice. "Nemluvě o poškození dobrého jména svých kolegů v zastupitelstvu," uvedla ODS.

Slanina řekl, že se rozhodl zůstat, protože má podporu místní ČSSD i svého klubu. Odchodem by prý "nejenom zpochybnil veškerou práci sebe a svých kolegů v zastupitelstvu", ale též by "zajistil koaliční místa pro lidi, kteří umí jenom si nahrávat lidi".

Nepřímo řekl, že ODS jako koaliční partner ČSSD aktuálně vyjednává o nové koalici s jinými subjekty. Starosta Alena Valentová (ODS) to však zásadně odmítla.

Občanští demokraté také Slaninovi vytýkají, že do kauzy zatáhl jejich kolegu, primátorova náměstka Roberta Kotziana (ODS). Slanina na nahrávce říká, že koná v souladu s jeho přáním. Později připustil, že se s ním nikdy neviděl, jakýkoliv vliv na zakázku odmítl i Kotzian. Podle medlánecké ODS se Slanina možná dopustil trestného činu pomluvy.

Slanina: Nechtěl jsem, aby se to zdržovalo

Slanina má za to, že se nedopustil ničeho, co by mohlo zavánět korupcí. Firmu prý chtěl neoficiální cestou přesvědčit, ať ze soutěže odstoupí, aby ji radnice nemusela vyřadit kvůli nesplnění kvalifikačních předpokladů, a tak riskovat, že se architekt obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Všechno by to podle místostarosty zbrzdilo.

Firma prý nedoložila, že projekt bude zpracovávat člověk s nejméně pětiletou praxí ve stavebnictví, a tak by měla automaticky vypadnout. Podle Valentové se však jednalo o formální záležitost, kterou bylo možné doplnit.

Třetí koaliční stranou je v Medlánkách vedle ODS a ČSSD s jediným mandátem KDU-ČSL. Trojblok má těsnou většinu osmi hlasů z 15. V opozici jsou Občané pro Medlánky (šest mandátů) a jeden nezařazený - bývalý člen TOP 09.

 

Právě se děje

Další zprávy