Svět bez světla a barev. Kavárna Potmě přijela do Brna

Eliška Čermáková
4. 9. 2013 10:59
Káva je servírována v naprosté tmě za několika dveřmi zatemněného autobusu.
Kavárna Potmě vítá desítky návštěvníků.
Kavárna Potmě vítá desítky návštěvníků. | Foto: Martina Kaderková

Brno - Netradiční kavárna Potmě, kde si návštěvníci zažijí svět nevidomých na vlastní kůži, přijela na čtyřech kolech do Brna v pondělí. A budí pozornost. Hned první den ji navštívilo 85 hostů.

Kromě šálku černočerného nápoje příchozí okusí na moment jaké to je žít bez barev a světla. Otevřeno je každý den od 10 do 20 hodin mezi Galerií Vaňkovka a Trinitti Office Centrem.

O hosty bude postaráno, obsluhovat je bude sehraný tým dvanácti nevidomých kavárníků. "Na palubě autobusu uvidíte svět novýma očima. Stačí se nechat vést a důvěřovat těm, kteří jsou s tmou dokonale sžití," řekla ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Martina Kaderková.

Právě tato organizace zaštiťuje projekt Světluška, který pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. V roce 2013 patřila Světluška mezi nejznámější charitativní projekty v České republice.

"Kavárnu letos navštívím, určitě se bude jednat o nevšední zážitek. Navíc ráda přispěju na podobnou věc, jako je právě Světluška," řekla studentka Nikola Jakubová.

Dosud se do sbírky Světluška vybraly necelé tři miliony korun a do kavárny zavítalo na 22 tisíc hostů. Své turné zahájila v květnu v Praze. V Brně bude fungovat do pondělí, potom se rozjede do Jičína a Olomouce, kde letošní dráhu ukončí.

 

Právě se děje

Další zprávy