Svět bez světla a barev. Kavárna Potmě přijela do Brna

Eliška Čermáková
4. 9. 2013 10:59
Káva je servírována v naprosté tmě za několika dveřmi zatemněného autobusu.
Kavárna Potmě vítá desítky návštěvníků.
Kavárna Potmě vítá desítky návštěvníků. | Foto: Martina Kaderková

Brno - Netradiční kavárna Potmě, kde si návštěvníci zažijí svět nevidomých na vlastní kůži, přijela na čtyřech kolech do Brna v pondělí. A budí pozornost. Hned první den ji navštívilo 85 hostů.

Kromě šálku černočerného nápoje příchozí okusí na moment jaké to je žít bez barev a světla. Otevřeno je každý den od 10 do 20 hodin mezi Galerií Vaňkovka a Trinitti Office Centrem.

O hosty bude postaráno, obsluhovat je bude sehraný tým dvanácti nevidomých kavárníků. "Na palubě autobusu uvidíte svět novýma očima. Stačí se nechat vést a důvěřovat těm, kteří jsou s tmou dokonale sžití," řekla ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Martina Kaderková.

Právě tato organizace zaštiťuje projekt Světluška, který pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. V roce 2013 patřila Světluška mezi nejznámější charitativní projekty v České republice.

"Kavárnu letos navštívím, určitě se bude jednat o nevšední zážitek. Navíc ráda přispěju na podobnou věc, jako je právě Světluška," řekla studentka Nikola Jakubová.

Dosud se do sbírky Světluška vybraly necelé tři miliony korun a do kavárny zavítalo na 22 tisíc hostů. Své turné zahájila v květnu v Praze. V Brně bude fungovat do pondělí, potom se rozjede do Jičína a Olomouce, kde letošní dráhu ukončí.

 

Právě se děje

před 11 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy