Infobox
VŠ obchodní a hotelová v Brně
- soukromá vysoká škola neuniverzitního typu
- za rok studia si účtuje 46 tisíc korun
- nabízí dva studijní programy: gastronomie, hotelnictví a turismus
- studium je možné v denní i dálkové formě, k přijetí stačí ústní pohovor
- u všech oborů hrozí zákaz přijímat nové studenty
Zdroj: VŠOH, AK
Brno - Vysoká škola obchodní a hotelová v Brně připomíná spíš vzdělávací agenturu než vysokou školu. Navíc má nedostatek učitelů. Vyplývá to ze zápisu Akreditační komise (AK). Ta soukromou školu napomenula už v dubnu 2010 a zároveň jí navrhla, jak situaci řešit.
Podle komise však VŠOH k žádným razantním změnám nepřistoupila. Škola dále láká nové studenty, od kterých inkasuje 46 tisíc korun ročně, a prezentuje se jako instituce, která se může pochlubit kvalitou výuky.
"Výuka na škole neodpovídá požadavkům na vysokoškolské studium, spíše odpovídá činnosti vzdělávacích agentur," sděluje AK ve svém zápisu z pravidelných zasedání. Komise se na VŠOH zaměřila v souvislosti se žádostmi o prodloužení akreditací, kdy škola dodala nevyhovující podklady.
Na nápravu měla celý rok, nepřišla
O problémech ohrožujících kvalitu studia ví škola již přes rok. V dubnu 2010 jí komise sdělila výtky a také doporučení, jak složitou situaci řešit. Na splnění těchto doporučení dostalo vzdělávací zařízení velkorysou lhůtu - celých 12 měsíců. Ani po ní však ke zlepšení nedošlo.
"Škole byla dána roční lhůta na odstranění nedostatků, nicméně tuto lhůtu dostatečně nevyužila," potvrzuje deníku Aktuálně.cz Jan Dvořák z Akreditační komise.
Komise tedy přistoupila k první sankci. Navrhla omezení studijních oborů školy, což v praxi znamená zákaz přijímat nové studenty. Kvůli právní složitosti celého procesu ale VŠOH může studenty stále přijímat. A činí tak.
Příliš staří učitelé, minimum docentů
Za studium se na škole platí 46 tisíc korun ročně. Podle Akreditační komise má ale nedostatek vyučujících. Učitelů s titulem docenta či profesora je málo. Ti, kteří skutečně na VŠOH působí, navíc mají příliš vysoký věk a velmi výrazně se zapojují do chodu jiných vysokých škol.
"Vyučující pouze ve dvou nebo čtyřech hodinách týdně odpřednášejí, a tím jejich akademická práce a povinnosti končí," říká komise.
Zatímco stránky školy slibují kvalitní studium, AK varuje: "Tato forma personálního zabezpečení neumožňuje vytvořit stabilní vysokoškolské prostředí, které by bylo zárukou kvalitního vzdělávání."
Stále se zlepšujeme, říká tajemnice školy
Škola ubezpečuje uchazeče, že pro nový akademický rok žádná omezení neplatí. Údajně se snaží řešit i některé komisí konstatované nedostatky.
Personální zajištění studijního programu stále zlepšujeme dle požadavků ministerstva školství a Akreditační komise," říká tajemnice školy Hana Vovsová.
Tato "zlepšení" ale nebyla na posledním zasedání AK akceptována. Prý došlo jen k dílčím změnám, které ve výsledku nic neřeší.
Přijde prověrka? To se zatím neví
Ministerští úředníci nyní rozhodují o návrhu akreditační komise. Pokud se s ním ztotožní, škola přijde o možnost přijímat studenty jak v denní, tak dálkové formě studia všech svých oborů. Lhůta pro vydání rozhodnutí je dle mluvčí ministerstva Kateřiny Savičové 120 dnů.
Podle informací Aktuálně.cz se uvažuje i o kompletní prověrce školy. Na základě ní může v krajním případě VŠOH přijít o akreditace úplně. Neproběhne ale dříve než příští rok.