Právník chce odložit soud o restituce, vykradli mu auto

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 5. 2013 14:38
Karol Hrádela prý přišel o podklady pro jednání Ústavního soudu o restitucích
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Předkladatel návrhu skupiny 18 senátorů na zrušení církevních restitucí Karol Hrádela  požádá Ústavní soud, aby odročil na středu plánované jednání v této věci.

Už minulý týden žádali kvůli nemoci o odročení jednání komunisté, ale soud jim nevyhověl. Je tedy pravděpodobné, že se tak stane i v případu Hrádely.

Hrádelovi v noci na dnešek v centru Brna někdo totiž vykradl auto. Nezmizely z něj peníze, ale část dokumentů potřebných pro jednání. Hrádela to oznámil novinářům s tím, že nyní potřebuje čas na to, aby si tyto dokumenty zajistil. Krádež vyšetřuje policie.

Se svým vozem BMW parkoval nedaleko hlavního brněnského železničního nádraží. Pachatel se podle něj dostal do vozu po rozbití okna vozidla. Hrádela vloupání ihned ohlásil policii.

Zmizely šanony s potřebnými dokumenty

Právník přijel do Brna v pondělí večer, aby se na jednání mohl připravit. Z vozu si prý vzal jen nejnutnější podklady, v kufru auta ponechal dalších asi 20 šanonů s dokumenty.

Jde o různé výpisy z archivů. Hrádela je přesvědčen, že si je může obstarat znovu, i když nezná přesný rozsah toho, co zmizelo.

"Doufám, že soud mému požadavku na odložení jednání vyhoví. Nejsem nyní schopen říci, kolik času bych potřeboval," uvedl právník. Problematikou církevních restitucí se začal zabývat poté, co jej o to požádalo vedení strany Věci veřejné (VV).

VV pak pro Hrádelův návrh pro ÚS získaly celkem 18 senátorů. Právník počítá s tím, že soudu navrhne výslech čtyř zástupců VV, jimž prý nebylo umožněno vystoupit do projednávání církevních restitucí, které vyvolaly bouřlivé diskuse v zemi.

Hrádela bude žádat výslech Bárty, poslankyně Kateřiny Klasnové, poslance Michala Babáka a bývalého šéfa VV Radka Johna. Tato čtveřice byla podle Bárty a Hrádely zbavena svých práv, když v Poslanecké sněmovně nemohla vystoupit k tématu církevních restitucí.

Předseda strany Vít Bárta hovoří o plánovaných církevních restitucích jako o zamýšlené krádeži století, kterou by Česká republika přišla o přibližně 150 miliard korun. Bárta novinářům řekl, že ÚS je poslední šancí, jak jej zastavit.

"Církevní restituce byly několikrát spojeny až s kriminálním jednáním této vlády a já pevně doufám, že vykradení auta pana doktora je kriminalitou lokální a ne kriminalitou, která je spojena s krádeží 150 miliard z majetku ČR," uvedl předseda.

Vláda bude zákon o majetkovém vyrovnání hájit

Petr Mlsna, ministr bez portfeje a předseda vládní legislativní rady, ale sdělil, že Vláda bude při středečním jednání Ústavního soudu jednoznačně hájit schválenou podobu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

"Zopakuji právní argumenty, které vyplývají ze stávající judikatury Ústavního soudu a uvedu pár informací k tomu, proč je konstrukce zákona zvolena tak, jak je," řekl Mlsna. Ministr připustil, že soud se od své starší judikatury teoreticky odchýlit může.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), jehož úřad poskytl Mlsnovi expertní podporu, si jako politik vůbec nedovede představit, že by ÚS zákon zrušil.

Je to neskutečná mezinárodní ostuda. A pevně doufám, že ta ostuda bude definitivně ukončena stanoviskem Ústavního soudu," řekl Kalousek.

ČR je podle něj poslední z postkomunistických zemí, která dosud nedokázala vyrovnat své vztahy s církvemi. "I země jako Albánie to dokázaly.

"Je to neskutečná mezinárodní ostuda. A pevně doufám, že ta ostuda bude definitivně ukončena stanoviskem Ústavního soudu," řekl Kalousek.

Plénum soudu zasedne ve středu k jednání o církevních restitucích poprvé veřejně. Vzhledem ke složitosti problematiky je pravděpodobné,  že soud vyhlášení odročí na později, aby mohl dokončit nález a zapracovat do něj shrnutí veřejného jednání.

 


 

 

Právě se děje

Další zprávy