Sněhová kalamita: Dálnice D1 ve směru na Prahu stála dvacet hodin, kolony se začaly pomalu rozjíždět

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2018 8:30
Havárie nebo sníh zůstávající na vozovce zastavily v úterý dopravu na dálnici D1 na Vysočině a u Brna, na D10 na Mladoboleslavsku, D35 u Olomouce a na D8 na Ústecku.
Zasněženou dálnici D1 zastavila hromadná nehoda | Video: Pavel Martínek

Praha - Sněžení a silný vítr komplikují dopravu na mnoha místech Česka. Policisté řešili desítky nehod, některé byly hromadné. Jen v Jihomoravském kraji řešila policie od úterý do středčního rána kvůli počasí na 200 nehod. Při nehodách se zranilo více než 20 lidí.

Dálnice D1 v úseku kolem 99. kilometru u Větrného Jeníkova zůstala ve směru na Prahu neprůjezdná celou noc na středu. Krátce po osmé hodině ráno se podařilo zprovoznit jeden jízdní pruh, v místě jsou však dlouhé kolony, policie proto nabádá k velké opatrnosti.

Plný provoz by v v tomto úseku směrem na Prahu mohl být obnoven do 10:00, řekl ČTK mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Podle něj zůstalo na D1 u Větrného Jeníkova po úterních nehodách přes 50 aut.

Na Vysočině navíc ráno blokovaly kamiony také silnici II/602 u Olešné na Pelhřimovsku a spojnici mezi Jihlavou, Větrným Jeníkovem a Petrovicemi směrem na Štoky na Havlíčkobrodsku. Na silnicích byl rozbředlý nebo ujetý sníh. Krajští silničáři poslali do terénu všech 119 sypačů a v noci na dnešek čistilo vozovky i kolem 30 traktorů s radlicemi.

Problémy jsou ve středu ráno také na dálnici D35, která je po nehodě uzavřena na 281. kilometru ve směru na Olomouc. Dálnice D35 je uzavřena kvůli vyšetřování tragické nehody s chodcem. Do bezvládného těla ležícího na vozovce najel ráno řidič osobního auta. Střet oznámil policii v domnění, že jde o zvíře. Policisté však na místě našli mrtvého člověka.

Meteorologové varují před hustým sněžením také ve středu a ve čtvrtek.

Jak k zablokování dálnice došlo

Ve směru na Prahu bouralo v úterý ve dvou místech 24 nákladních a devět osobních aut. Zablokován byl úsek mezi dálničními exity 104 Větrný Jeníkov a 90 Humpolec. Podle údajů na policejním webu auta sjíždějí z dálnice už na 112. kilometru u Jihlavy. "Vyprošťovacím firmám se velmi obtížně daří místo zprovoznit, protože to tam klouže a technika si s nákladními vozidly, která jsou do sebe zaklíněna, velmi těžko dokáže rychle poradit," řekla mluvčí policie Dana Čírtková před šestou ráno.

Policejní hlídky z dálničního oddělení Velký Beranov na 99. kilometru D1 celou noc regulovaly vyprošťovací práce. Policie také monitoruje průjezdnost regionálních tras směrem na Prahu, které směřují přes Kolín i Pelhřimov.

Brno zasypal sníh, který potrápil řidiče. Děti se radují | Video: Marína Štibrányi

Na jižní Moravě večer začalo opět sněžit. Podle krajského koordinátora dopravy KORDIS JMK je nejhorší situace na Brněnsku, Vyškovsku, Blanensku a v okolí Kyjova. Upozorňuje cestující, že musejí počítat se zpožděním na většině autobusových linek. Některé rychlíky budou mimořádně obousměrně zastavovat v Rousínově na Vyškovsku, což má pomoci zajistit dopravu do města. Počet nehod v kraji od rána do 14:00 přesáhl podle policie stovku.

Kolem 99. kilometru dálnice D1 u Větrného Jeníkova na Vysočině byl po odpoledních nehodách více než tří desítek vozidel obnoven provoz dvěma pruhy ve směru na Brno. Směr na Prahu je ale pořád zcela uzavřen, vyprošťovací práce havarovaných aut podle aktuálních informací policie a hasičů potrvají nejspíš ještě několik hodin. Kvůli nehodám byla dálnice uzavřena v obou směrech kolem 12:30. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce.

Natočte a pošlete nám video ze sněhové kalamity, odměníme vás:

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

"My jsme na místě zdokumentování všech těch nehod, které se tam staly, už ukončili. V práci pokračuje odtahová služba," řekla mluvčí policie Dana Čírtková po 21:00. Policejní hlídky také umožnily odjezd z dálnice osobním vozům čekajícím v koloně směrem na Prahu, kamiony na D1 zůstaly.

Havarovaná vozidla byla zaklíněna, kvůli jejich odstranění nasadili záchranáři těžkou speciální techniku. Pro osobní auta zablokovaná směrem na Prahu policie později odpoledne upravila sjezd odstraněním středových svodidel na 100. kilometru dálnice. Auta přejížděla v protisměru ke sjezdu z D1 u Jihlavy, řidiči mohli na dálnici najet zpátky na 90. kilometru u Humpolce.

Sněhová kalamita a nehody zastavily dálnici D1 u brněnské Rohlenky | Video: Aktuálně.cz

Veřejnosti sloužila mimořádná informační telefonní linka, její provoz hasiči ukončili ve 21:30. Od 16:00 na ní operátoři odbavili přes 130 hovorů. Uvedla to mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Hasiči na D1 lidem také nabízeli deky a čaj.

Několik nehod včetně havárie nákladního vozu uzavřelo odpoledne zhruba na tři hodiny dálnici D10 na 38. kilometru ve směru na Prahu poblíž Pískové Lhoty. Jeden člověk byl zraněn. Husté sněžení způsobilo komplikace na dálnici D35 na trase Olomouc - Lipník nad Bečvou, kterou museli policisté po 14:00 zhruba na hodinu uzavřít kvůli hlubokému sněhu na vozovce. V Olomouckém kraji se odpoledne situace začala uklidňovat.

Problémy byly v úterý i na dálnici D10:

Sněhová kalamita zasáhla i dálnici D10 | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

Další zprávy